| DarcieClaire a întrebat:

Voi incepe prin a spune ca am 17 ani. Am avut nevoia de a ma confesa cuiva asa ca am spus sa o fac aici. De cand eram mica am avut o multime de necazuri si suparari. Tatal meu a fost operat de inima si dupa diagnosticat cu hepatita C. A fost de urgenta la spital la Iasi fiindca i s-a spart o vena de la gat si aproape era sa moara. A fost o perioada grea dar nu mi-am dat seama fiindca eram inca mica. La scoala eram luata in ras de colegii mei fiindca eram slaba si sensibila. Plangeam din orice mi se spunea de rau. Am trecut si peste asta. A urmat liceul. M-am integrat destul de rapid in ciuda personalitatii mele. Sunt o persoana foarte timida. Datorita faptului ca nu m-am nascut cu o dantura prea frumoasa, a trebuit sa ma duc la dentist pentru a repara cariile dintilor frontali. Pe moment totul a fost bine insa peste o luna, unul dintre dinti a inceput sa ma doara foarte tare. A doua zi m-am trezit cu jumatate de față umflata. Eram distrusa. Moral si fizic. Am fost la dentist si am trecut prin 2 operatii ( rezectii apicale) si un tratament de canal. Problema este ca fața a ramas putin deformata. Din cauza asta plang aproape in fiecare zi. Sunt foarte complexata. Datorita faptului ca am si dintii strambi, ma face sa ma simt ca sunt cea mai urata persoana. Si daca ar fi numai atat... Anul trecut am aflat ca tatal meu are ciroza... In faza terminala. De atunci, nu mai am motive sa zambesc. Viata mi se pare inutila. Nu sunt cuvinte pentru a descrie durerea pe care o simt. Nu exista seara in care sa nu ma gandesc la starea lui. Il vad in fiecare zi tot mai rau. A slabit enorm de mult. Are gauri la mijlocul obrajilor. Nu vreau sa il pierd dar ma simt neputincioasa. Am incercat sa fiu pozitiva dar nu prea pot atunci cand il vad ca si cum se duce incet incet. Probabil am intrat in depresie. Nu ma pot opri din plans ore bune. Nu mai vad nimic bun in viata. Ajutati-ma cu cateva sfaturi. Ce as putea face? Stiu ca nu pot face nimic in legatura cu boala lui din cauza ca este incurabila. Orice sfat este bun. Va multumesc!

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mi-ai transmis emotia data de tine, imi pare nespus de rau de situatia ta, fii tare! Este o boala incurabila, eu pana acum eram suparat ca n-am bani cati vreau eu ca sa-mi iau ceea ce-mi doresc, dar cu timpul mi-am dat seama ca sunt doar hartii, ma bucur ca am o familie sanatos, iar eu sunt sanatos de cand ma stiu, iti doresc sanatate! Se zice asa : cand o persoana intampinta greutatile vietii, daca le va trece, persoana respectiva o sa primeasca din partea lui Dumnezeu o noua sansa, in care o sa-si regaseasca placerea pentru a trai viata la maxim! Iti doresc sanatate, imi pare foarte rau de situatia in care te afli. Nu e vina ta ca viata ti-a dat o ''palma''. Eu sunt ferm convins de faptul ca, daca treci cu bine de toate aceste greutati, vei ajunge puternica, atat fizic cat si psihic! Te-am pupat!

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Familie sanatoasa*

| Doub a răspuns:

Hei, capul sus. Pff, ai de abia 17 ani şi ai trecut prin atatea greutăţi, dar crede-mă ele te întăresc şi o să-ţi formeze un caracter puternic şi frumos.
LEgat de tatăl tău, bucură-te de momentele pe care le aveţi împreună, viaţa asta e aşa imprevizibilă, şi într-o zi poţi avea parte de o mare fericire! Doar ai răbdare, încredere şi speranţă.
Cum spuneau şi cei de sus, roagă-te, Dumnezeu o să îţi dea putere şi nu o să te lase.

| Jimtheghost a răspuns:

Nu ai cum sa fii optimista acum. Dar viata merita traita. Am trecut si eu prin ceva asemanator, doar ca tatal meu a murit. Si a durut. Mai mult decat 1000 de cutite infipte in mine. Dar m-am obisnuit cu lipsa lui. La un moment dat si tu o sa treci prin acelasi lucru. Incearca sa-ti distragi atentia de la gandurile negative. Fa ceva ce-ti place. Incearca sa pui pe hartie sentimentele, sau sa le pictezi. Asta a functionat la mine. Si muzica. O gramada de muzica. Incearca sa ai mai mereu pe cineva prin preajma ca sa nu cazi prea mult in tristete, iar daca nu poti, ti-am zis. Ocupa-ti mintea cu ceva.

| BeardedSamurai a răspuns:

Buna, viata iti este data, dar nu iti este data sa iti fie bine, tu primesti raul in viata asa cum primesti si bunul, tu trebuie sa inveti sa accepti raul si sa-l intelegi si sa te intaresti din el.
Tatal tau are o boala, nu se poate face nimic, el poate murii din pacate, dar el mereu va fi cu tine si nu il vei pierde doar trupesc, el mereu va fi cu sufletul la tine sa stii, tu sa stai cu el cat mai are de trait, sa-l iubesti, si apoi cand trupul sau moare tu trebuie sa intelegi pentru ca nu poti oprii asta, sufletul este vesnic nemuritor, el, tatal tau mereu va fi langa tine, tu invata sa fii puternica, nu conteaza cum arati, asta este cel mai important lucru, tu trebuie sa iubesti, vei fii si iubita, trebuie sa ai grija de tine, de la trup, la minte si la suflet, iti va fi bine daca inveti sa intelegi tot ce se intampla si asa vei devenii in viitor o femei foarte puternica, Dumnezeu este cu tine, ma voi ruga pentru tine sa fii puternica, suntem cu totii oameni si ca oameni trebuie sa traim in pace si in armonie, moarte este ceva normal, asa cum ne nastem asa si moare trupul asta si sufletul pleaca, tatal tau e cu tine.
Daca ai si dorinta de imi trimite un mesaj pot vorbii si cu tine fara vreo problema sa te ajut in continuare, sunt aici ca sa te ajut daca ai nevoie, tu sa fii puternica si credincioasa ca mai ai mult de trait si de acum in colo multe valuri de lovit, viata prin munca ti-o faci frumoasa.
Sa ai o zi placuta!

| DarcieClaire explică:

Mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa incerc sa fiu mai optimista desi imi e tare greu. Sper ca viata sa fie mai buna cu mine de acum

| Jollie30 a răspuns:

Of! Fii optimista! Stiu ca e foarte greu sa faci față unor astfel de situații dureroase.
Roaga-te Lui Dumnezeu in fiecare zi pentru tatal tau. Lasa deoparte pentru un timp frustrarea, pentru tatal tau, usor nu e, dar gandeste-te mai intai ca tatal tau are cea mai multa nevoie de tine acum! Roaga-te Lui Dumnezeu in fiecare zi si vei vedea ca El le va rezolva pe toate si iti va lumina si usura viata.
Apoi, scrie pe biletele (sunt frumoasa, sunt optimista, zambesc, azi sunt bine, Dumnezeu ma iubeste, tatal meu va fi bine, viata e frumoasa. Etc.) si lipeste-le pe dressing, in bucatarie, baie, oriunde ai acces zilnic! E o terapie Stima de sine! Te ajutahappy
Mult bine si Dzeu sa va ajute!