| bleakk a întrebat:

Vreau pareri la urmatoarea intrebare? Ce sa Aleg? Sunt clasa a 8a si va trebui sa merg la un liceu. Si am o dilema.Eu am in vedere un liceu la o clasa cu profil mate-info simplu(ultima medie de anul trecut 8, 06) si un liceu cu profil mate-info bilingv engleza(este un profil nou).La liceul cu bilingv, mi-ar fi frica sa ma duc, deoarece aceea clasa este considerata cea mai buna dintre cele de a 9a iar presiunea este mare, profesorii sunt cei mai buni, iar elevii oarecum cei mai buni.Eu am dat acel test pentru intrare si l'am luat.Acum in pragul completarii fiselor nu stiu ce sa aleg. Clasa unde este presiune sau clasa oarecum si ea buna cu ultima medie de anul trecut 8, 06? Eu stiu oarecum engleza,dar in generala diriginta a fost de engleza si la teste, fiind diriginta poate nu lua in considerare toate greseliile, iar daca ma voi duce la bilingv acolo sigur se vor lua si nu voi mai fi intre primii elevi ca in generala. eu in generala am fost intre primii 2 elevii, era altul in fata mea. in generala nu am fost o clasa asa buna, iar eu pentru aceea clasa eram destul de bun.iar cum la clasa de bilingv mi-e cam frica ca nu voi mai fii intre primii si ca vor fii altii ca mine.m-am interesat si toti elevii bun din scoala merg cam acolo.Deci ce sa aleg? Vreau pareri.

3 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Te-a facut maicata la moara laughing

Pai..stiu senzatia cand altii sunt mai buni ca tine si tu esti printre ultimii.Eu am avut in anii trecuti 2 fete mai bune decat mine, dar ambitia m-a facut sa le intrec in clasa 7, 8.Pe aman2.E super senzatia si in leg cu tine, nu cred ca inteligentii trebuie sa te afecteze in luarea deciziilor, aici una foarte importanta, este trenul vietii tale si singur trebuie sa zici:SUNT CEL MAI BUN si ii voi intrece pe toti.Eu st iun zodia berbec si ambitia ma carac foarte mult.Acum tu, cred ca trebuie sa-ti lasi la o parte frica si sa infrunti realitatea cu bune si cu rele.Iti dai seama ca in urm anii, cei destestepti vor mai scade, pentru ca st adolescenti si vor vrea si altceva de la viata, nu numai toceala si scoala laughing, iar tu trebuie sa stii si sa vezi acele momente ale lor si sa actionezi (sa inveti mai mult in perioada aceea), asa te vei distanta de ei.SAU luptate cu eei toti cei 4 ani, pana la urma toti suntem la fel.Au acelasi creier ca si tine.nu?laughing INVATA de la mine:in viata sa nu fugi de lucrurile grele, doar ele iti vor aduce Succesul! Lucrurile usoare te vor ajuta doar pentru putin...nu pentru toata viata.Du-te la mate info bilingvwinking

p.s-mi-as fi dorit si eu sa am acest profil l mine la liceu, insa eu am doar am filo bilingv si nu ma duc, pentru ca dupa km ti-am zis nu fug de greu in viata.

Asta ar fi sfatul meu.Succes! :*:*

App. : de unde esti?

| NykoO a răspuns:

Si eu sunt a8a si dupa parerea mea ar mai trebui sa astepti putin, adica pana vei afla rezultatele de la testari si pe urma sa te mai gandesti la ce liceu vei merge facandu-ti media.Te uiti in brosura si cauti si tu licee mai bune daca ai medii mari.Sunt foarte foarte multe licee cu mate-info cu medii mari, dar mai bine te-ai gandi unde sa mergi dupa testari.Cat despre bilngv, daca tu consideri ca poti face fata acolo atunci poti sa te duci! Sper ca te-am ajutat!

| bleakk explică:

Alexandria,teleorman