| Besnei_Catalin_1987 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti cum va fi in clasa a 8-a in general mate si romana. Am foarte mari emotii, deoarece stiu ca acest examen este foarte important pentru mine si pentru restul elevilor deoarece, pot spune ca iti poate decide viitorul! Sunt in general un baiat emotilaughingv care se "caca" pe el de fiecare data cand iese la tabla, mai ales la mate. De fiecare data cand ajunge la mine doamna profesoara, ma panichez si ma pierd. Vreau sa imi spuneti cum sa trec peste emotii de fiecare data cand ma scoate la tabla, pentru ca nu sunt super talentat la mate dar nu sunt nici foarte slab sunt undeva mai sus putin de mijlocul clase ( in special la mate ). Va rog sa ma ajutati deoarece imi este foarte frica big grin

Răspuns Câştigător
| artmosfera a răspuns:

Clasa a opta e cea mai faină clasă din gimnaziu. Materiile pe care e musai să te axezi sunt română și matematică, în principal. Înveți, faci tema de la clasă+lucru suplimetar. Dacă stai mai prost la una din ele sau la ambele, te bagi în pregătire acum până în noiembrie maxim că majoritatea profilor buni vor fi deja supraîncărcați. Deci asigurăți un loc dacă e nevoie. La materii gen muzică, desen, tehno profii te lasă lejer. Vor fi îngăduitori cu notele. Chestia cu emotivitatea, gândești pozitiv, atrazi energia pozitivă și te motivezi. Primul pas către un viitor bun. Știi că anul ăsta e 20% media pe 5-8, nu e o schimbare extra-mare, dar asta-i. Nu te agiți cu banchetul că-i nu-i nimic spectaculos, absolut deloc. Te gândești la liceul și profilul pe care-l vrei. Ziceai că nu prea le ai la mate, gândește-te la un profil uman, filo, științe sociale. Sau motivează-te și încearcă profilul real, mate-ino sau științe ale naturii. Dacă vrei uman, axează-te anul ăsta pe istorie, geogra, limbi străine, dacă vrei real, pe mate, bio, chimie, fizică. Fă alegerile astea și în funcție de abilitățile și dorințele tale, dar și în funcție de ce se caută pe piața muncii.
Eu am intrat într-a noua pe profil științe ale naturii. Examenul a fost ok. Să nu te apuce emoțiile că vai te desparți de colegi. Crede-mă, nici nu te vor mai salută când treci pe stradă
Fixează-ți obiectivele și luptă să le atingi.
Mult succes! Pentru alte nelămuriri mă poți contacta în privat
O seară frumoasă

| Besnei_Catalin_1987 explică (pentru artmosfera):

Da frate da problema este ca eu vreau mate-info si stiu ca se face mate pe rupte acolo si info fara mate nu se poate face si eu vreau sa ma perfectionez oricum am vorbit cu doamna profesoara si voi lua ore de la ea poate asa voi lua si eu 10 in teste ca in a 7-a nu am avut nota sub 9 la teste doar 7 in teza :/ deci sper sa ma ajute cu ceva oricum mersi!

| Besnei_Catalin_1987 explică (pentru artmosfera):

Scuze ti-am zis frate, dar presupun ca esti fata laughing scuze big grin

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica. Examenul este foarte usor. Nu trebuie sa te stresezi cu el. gl

| Besnei_Catalin_1987 explică (pentru Nemessys):

Examenele difera, desi eu prefer sa fie mai usor la simulare si mai greu la examenul propriu zis, pentru ca stiu ca daca intru, intru pe merit happy