| Unlucky a întrebat:

Hey, am 14 ani, si asta e povestea mea si sper sa imi raspundeti. pana in clasa a9a mereu si-au bautu joc colegii de mine. si da, au avut motiv, am avut cosuri, dintii strambi, sprancenele prea groase etc. m-am schimbat foarte mult pe timpul verii, dar tot mai am cosuri, dintii strambi.dar toate cuvintele rele care mi-au fost spuse m-au afectat..acum sunt foarte nesigura de mine, nu pot socializa cu nimeni, ma simt urata si ciudata, cand sunt la liceu mi se pare ca toti ma urasc si ca cred ca sunt o ciudata..cand intra cineva in vorba cu mine, eu mereu fac ce fac de conversatia nu dureaza mai mult de 2 minute. vreau doar sa stau in camera mea pe intuneric si sa ascult muzica. mi-e frica sa vorbesc cu oamenii, nu am prieteni, acum si parintii ma cred handicapata si vor sa ma duca la spital..Sincer m-am saturat de viata asta, pana acum cateva saptamani credeam ca oamenii sunt prea rai, dar mi-am dat seama ca de fapt eu sunt problema. as vrea sa ma sinucid dar nu stiu cum si mi-e frica ca nu reusesc..totusi m-am decis sa incerc maine, dar nu stiu nici o metoda, ma ajutati va rog? ziceti-mi o metoda usoara si nedureroasa de sinucidere. si nu-mi ziceti ca totul o sa treaca, sa fiu puternica, etc, pentru ca stiu ca toata viata o sa fiu asa, poate chiar o sa se agraveze problema mea, si sunt nefericita.ce rost are sa traiesc toata viata nefericita si singura, fara prieteni etc. mi-a ajuns

12 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ok, si aici intervin eu... Cred ca sunt un nemernic, pentru ca vreau sa existe persoane cu probleme pe care sa le pot ajuta pe site-ul asta, altfel v-or fi numai prosti pe aici.
Ai pus o intrebare pe TPU, in care tu ne spui ca vrei sa te sinucizi, dar vrei sa nu te oprim... Deci, practim vrei sa te oprim, dar nu vrei.
Minti.
Nu-i o problema, toata lumea minte.
Crezi ca ai o viata nasoala, si nu este asa.
Pana in clasa a 9 a ai fost batjocorita, vai, si eu la fel, doar ca eu am fost batjocorit pentru ca aveam par pe fata, mustata, nu fumam nu beam, nu ma bateam, si de asta eram de cele mai multe ori batut, amenintat, etc.
Cuvintele rele si amenintarile raman mereu in mintea noastra, nu ai cum sa le alungi sau sa le uiti, doar sa le folosesti.
Folosestele pentru a devenii mai puternica.
Toate acele insulte si batjocoreli m-au ajutat sa devin mai puternic, nu sa disper.
Da, esti nesigura, pentru ca tu stii lumea ca fiind rea, chiar daca ti-ai dat seama de ceva timp ca lumea poate fi si buna, o sa gasesti acea lume destul de greu.
Peste tot exista si bunatate dar si rautate, si de foarte multe ori rautatea este in proportie mai mare ca bunatatea.
Eu am plecat in clasa a 9 a in alta scoala, crezand ca totul se v-a termina, ca o sa intalnesc colegi de treaba si profesori la fel.
Am intalnit niste profesori foarte buni, majoritatea, dar niste colegi care se comporta ca niste colegi cu cei din clasa dar ca niste tampiti cu profesorii, si din cauza asta eu si ceilalti care-si vad de treaba lor trebuie sa suportam consecintele, predicile, notele scazute la purtare, etc.
Intotdeauna o sa te simti rau dintr-un anumit lucru, dar asta nu trebuie sa te deprime asa de mult.
Revenim la comparatie.
Eu sunt foarte ciudat fata de toti ceilalti. Nu ma simt vreun frumos, si mai ales nu-mi place cand sunt prea fericit, pentru ca uneori devin ceea ce nu sunt si ceea ce nu vreau, un nebun care face numai prostii, si urasc partea aia la mine, tocmai de asta am doar cativa prieteni carora le place si asa de mine.
Conversatiile mele se termina in mai putin de doua minute daca nu-mi place persoana cu care vorbesc, sau daca imi este "rusine" de acea persoana.
Crede-ma, eu acum iti scriu ditamai raspunsul, dar daca vorbim fata-n fata, o sa transpir tot si o sa termin toata discutia in maxim 1 min din cauza ca o sa-mi fie frica de ce o sa crezi despre mine.
Semeni mult cu mine, doar ca eu am avut o viata mai rea ca a ta.
Am o problema mare, pe care o ai si tu, dar cred ca la mine este putin cam dezvoltata.
Amandoi suntem foarte sensibili.
Nu stiu cum esti tu, stiu doar ca pe mine cuvintele ma afecteaza enorm.
Orice cuvinte, chiar si spuse fara intentie.
Atunci cand eu cred ca fac ceva bun, ceva "special" si incerc sa spun cuiva ce fac, daca acea persoana spun "nu-mi pasa" ma simt de parca nici nu mai merita sa fac acel ceva, de parca o sa-l fac gresit, si ca mai bine ma opresc.
Tot ce vrei este sa stai in camera ta, sa asculti muzica?
Ce vrei sa-ti spun acum, ca esti o ciudata?
As fi un prost, tinand cont ca eu stau toata ziua la calculator, si tot ce vreau este sa stau cu cineva la calculator.
Nu am avut iubita pana acum, si inca nu am.
Sunt clasa a 10 a, imi place sa stau la pc, si sa stau singur, fara oameni in jurul meu.
Am avut o gramada de probleme de sanatate si teste care m-au afectat atat fizic cat si psihic.
Viata mea nu este tocmai atat de buna, dimpotriva, nimeni nu imi da dreptul la un vis, nimeni nu crede ca pot sa fac ceva cu ce imi place, toti ma cred inutil si fara minte.
Inainte sa te sinucizi gandeste-te ca eu am trecut prin lucruri mult mai rele decat ai trecut tu, si totusi nu m-am gandit sa ma sinucid.
Un lucrur care m-a ajutat au fost serialele/filmele/anime-urile.
Stiu, suna foarte ciudat, dar chiar ajuta.
Sa ai pe cineva pe care sa admiri, un personaj pe care sa-l consider ca un model in viata, acel personaj sa fie unul care ajuta pe toti, care rezista pentru altii, care vrea sa se sinucida dar isi da seama ca viata este foarte importanta... Sa ai asa ceva te ajuta enorm, sa gandesti in momentele grele "Ce ar fi facut el? El de ce poate si eu nu. Chiar atat de slab/a sunt..." Si sa-ti revina puterile.
Sunt genul pesimist, care se gandeste la lucrurile rele...
Nu sunt sociabil, chiar dimpotriva, si nu stiu ce e ala un sarut macar.
Am trecut prin batai, injurii si batjocori multe, si totusi traiesc pentru ca vreau sa cred ca o sa ajung vreodata intr-o parte a lumii in care lumea o sa fie buna cu mine si cu cei ca mine.
Eu personaj as vrea sa ma ocup de persoanele ca tine, pentru ca stiu prin ce treci, singura probleme este ca nu am banii suficienti sa calatoresc prin toata tara sa vorbesc cu tine si cu toti cei ca tine fata-n fata (am avut multe persoane de genul tau, dar singurul ajutor pe care am putut sa-l ofer a fost acesta, prin intermediul acestui site).
Nu te sinucide, nu merita, daca te sinucizi, cel mai probabil nu o sa faci nici un rau nimanui si o sa fi repede uitata.
Daca continui sa traiesti, sa ajungi undeva departe si sa-i faci pe cei din trecut sa vada ce fata ai fost, este mult mai bine.
Si in plus semeni foarte mult cu mine, si asta imi place. Intotdeauna am urat fetele din ziua de azi care stau 10 ore pe zi la televizor uitandu-se doar la Bianca Dragusanu sau alte vedete d'astea care n-au idee ce e aia metamorfoza, fotosinteza, sau orice altceva le intrebi.
Imi plac fetele diferite, daca pot sa spun "ciudate" care nu sunt ca restul.
Si te plac.
Daca nu vrei sa mai traiesti pentru tine, atunci traieste pentru mine, cu speranta ca poate ne v-om intalni vreodata.
Nu-mi pasa si nici nu imi v-a pasa ce alte comentarii ai primit, asta este parerea mea, si o sustin, nu vreau sa copiez din alte comentarii, etc, vreau doar sa spun ca daca nu te-a placut nimeni pana acum, eu te plac doar din ce ai scris aici, pe TPU, nicidecum dupa fizic, pentru ca nu te-am vazut vreodata.
Daca te hotarasti sa vezi vreun serial care sa te faca "mai puternica" si care pe mine m-a ajutat foarte mult in ultimul timp, este House M.D.
Este un serial in care actiunea se intampla in spital dar se bazeaza pe lectii de viata, si crede-ma, daca House nu te face sa vezi cat de rea este lumea, si ca totusi sunt oameni mai rai ca noi doi care traiesc si infrunta viata... atunci tot ce pot sa fac este sa pun pe cineva sa te gaseasca, sa vin dupa tine si sa nu te las sa te sinucizi.

| cooldreams a răspuns:

Nu obtii nimic daca te sinucizi. E o dovada de lasitate.Viata e frumoasa. Carpe Diem! Ti-as spune ca o sa-ti treaca si o sa fii puternica, dar n-ai vrut tu. Oricum, nu trebuie sa pui la suflet comentariile altora. Nici eu nu stau pe roze, crede-ma, dar nici prin cap nu-mi trece sa renunt pur si simplu. Asa cum in viata ai multe "esece", asa vei avea si "succesuri". Apoi, gandeste-te la parintii tai. Cum crezi ca ar suporta pierderea ta. Nu spune prostii. Ai rabdare. Exista cineva in lumea asta si pentru tine. Fruntea sus! Bafta!

| Vladuthz a răspuns:

Buna. Totul sta in felul urmator: fiecare om isi traieste viata baza pe propriile principii si conceptii. De obicei cand oamenii vad pe altcineva care se imbraca in stil diferit, sau este altfel decat ei, are insusiri care nu corespund cu principiile lor, tind sa se poarte diferit cu el. In general cand un om intalneste un alt om cu principii diferite de ale lui, primul impuls este cel de a jigni. Astea se cheama iesiri de personalitate, si sunt caracteristice majoritatii lumii. Putini sunt cei ce ii accepta pe altii asa cum sunt, si nu incep sa-i judece sau sa se poarte urat cu ei. Acele persoane sunt cele mai puternice persoane, deoarece au control de sine si isi stapanesc aceste asa numite iesiri de personalitate cum sunt numite in psihiatrie. Revenind la problema ta, tu erai si esti diferite de ei, prin urmare ei au aceste iesiri de personalitate, nu se pot controla (deoarece sunt slabi) si te jignesc. Faptul ca tu erai mai dolofana nu era vina ta, asa sunt oamenii, unii mai slabi, altii mai plinuti, iar daca ceilalti nu pot accepta asta, e deja problema lor, iar tu nu trebuie sa te lasi afectata de chestia asta. Tu esti asa cum esti, iar atata timp cat iti vei trai viata bazata pe parerea celorlalti, tot timpu vei decadea. Trebuie sa intelegi faptul ca majoritatea lumii chiar daca are o anumita varsta, inca nu este maturizata, prin urmare are aceste iesiri de care nu trebuie sa te lasi afectata. Ceea ce iti zic eu este echivalentul a faptului ca ar veni un copil de 5 ani la tine si ar incepe sa te traga de par. Ce? Intri in depresie din cauza asta? Daca tu acorzi atat de multa importanta prostiilor pe care ei le spun si la modul lor de manifestare provenit din faptul ca nu situ ei sa se controleze, atunci esti cu adevarat o persoana maleabila. Trebuie sa intelegi faptul ca ei nu au capacitatea de a te intelege datorita imaturitatii lor, iar aici nu prea ai cum sa-i condamni, si nici sa te lasi afectata, pentru ca este o prostie sa te lasi afectata de oameni imaturi (exemplul cu copilul de gradinita).
Acuma e perfect normal sa te simti nesigura in urma acestor experiente, deoarece si un medic psihiatru sustinea ca persoanele care au fost botjocorite in copilarie/tinerete, ii vor vedea in viata ce va urma pe toti ca potentiali dusmani, doar daca nu isi schimba perspectiva. Crezi ca viata ta nu conteaza deloc? Habar n-ai ce poti face cu putina putere, acele persoane de care tu zici sunt cele mai slabe, deoarece in aceasta lume, cei ce pare cei mai tari sunt de fapt cei mai slabi, iar cei mai puternici nu se vor arata niciodata si vor muri dand impresia de slabi. Respectati eforturile. Respectul de sine atrage disciplina de sine. Cand ai aceste doua lucruri usor sub centura ta, atunci ai adevarata puterewinking. Partea naspa daca te sinucizi este ca ai sa pierzi toata satisfactia de a te maturiza si ati arata adevarata latura, incat sa le dai peste nas tuturorwinking. Faci cum vrei, insa gandeste-te putin la cat de grozava esti (si nu zic asta ca sa te stimulez, zic asta pentru ca e adevarat, daca ar fi sa incep cu bullshitu ti-as zice hai traieste, viata e frumoasa, ai sa calaresti ponei peste un camp cu floricele etc etc).

| Fatamuntilor a răspuns:

Trist ce citesc aici.Stiii ceva? Atata timp cat ai un suflet curat, aspectul fizic, nu conteza.Incearca sa-ti descoperi pasiuni, cum ar cititul.
Cu colegiii de la scoala, incearca sa vorbesti cu dirgintele sau cu un profesor mai apropiat.
Poti iesi si in natura.
Sinuciderea nu este solutie, crede-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soro, eu iti spun direct ca asa m-am nascut.
NU FIZICUL CONTEAZA, ti caracterul. Nu te compara cu cea mai frumoasa fata de la tine din clasa sau cum vrei sa ii zici.
Ei isi bat joc de tine fiindca sunt ofticati ca nu au calitatiile tale.
Viata nu e de **** cum crezi tu, sunt si parti bune in ea.
Daca te sinucizi ce obtii? Crezi ca-i vei face fericiti pe ai tai si pe prietenii tai? Asa sunt copiii din ziua de azi, rautaciosi, razgaiati si foarte prosti.
Din aceasta cauza am devenit anti-social si m-am regasit in muzica.
Ai de abia 14 ani, eu am 15 ani si consider ca sunt trecut prin viata, adica am vazut multe chestii si stiu despre ce e vorba avand in vedere in ce cartier traiesc.
Toata lumea are, sau a avut un gand de sinucidere, pana si eu dar fara niciun motiv. Adica m-am gandit pentru ce dracu traiesc si ma chinui, de ce sa nu-mi iau viata de acum? Si de atunci nu imi mai e frica de moarte, nu tu iti hotarasti moartea, ci Dumnezeu, si gandeste-te, sinuciderea e un pacat capital, mai ales ca, viata in sine este un dar.
Profita de viata si nu lasa meltenii sa ti-o strica.
Crezi, spera, invata!

| neca a răspuns:

Ok urmeaza sa fiu foarttte rau... scuze

dar dar dar tu persoana proasta
vi aici spui ca te sinucizi cu un motiv ascuns (probabil sa spui lumi cit de mizerabila ai fost sau esti )
1 ai aces la internet un privilegiu care nu toatalumea il are pe internet poti fi social adica e mult mai usor sa vorbesti cu cineva pe net decit in realitate

2 din profilul tau imi dau seama ca iti place adventure time crezi ca pe toata planeta nu exsista o persoana caruia ii place adventure time si ar vrea sa vb despre asta cu tine toata ziua asaca felicitari acum o persoana care e in sitoatia ta nu arc cu cine sa vorbeasca

parinti tai vor sate trimita la spitalu de nebuni daca nu esti nibuna doctori o sa vada ca nai ce cauta acolo

crezi ca toatalumea te uraste cui ii pasa nu-i treaba ta ce cred ei deparca te-ai trezi de dimineata sai distrezi pe iei

esti urita? da nu? daca cineva te uraste pentru ca asta problema e la ei nu la tine

sper ca nu te-ai sinucis sau macar ai apucat sa citesti mesajul inainte sa o faci

ar fi amuzant - ok timpu sa mor dar mai intii sa verific TPU sa vad daca am primit vreun mesaj

Răspuns utilizator avertizat
| Andraaaaaa14 a răspuns:

Doar laşi se sinucid. Iti recomand să mergi la un psiholog, cred că el te poate ajuta.

| uglyCORPSEbride a răspuns:

Nu iti voi spune ca viata este frumoasa si ca merita traita. Nu iti voi spune ca "problemele" tale vor disparea curand.
Iti spun doar ca esti o plangacioasa, tanjesti dupa atentia unor inculti, te lasi afectata de niste prosti. Iar asta te face, la randul sau, o proasta.
Fa ce vrei, sinucidete, daca vrei sa te cobori la nivelul prostilor din cauza carora suferi. Da-le satisfactia de a scapa de tine.
Daca renunti la viata renunti la momentele de glorie.

| Rippz a răspuns:

Sinuciderea nu este raspunsul! Incearca sa gasesti o ocupatie care sa-ti ia gandul de la sinucidere. Daca nu gasesti o ocupatie care sa iti ia ganduriile negre te poti axa pe invatat.

| tiberiupopescu99 a răspuns:

Nu fa asa ceva lasa viata sa mearga inainte si nu lasa pe cei care rad de tine sa o mai faca, incearca sa iti faci un scop in viata, da nu consulta un psiholog este cea mai buna variantaâ

| byaaaaaaaaaaaaaaaaaa14 a răspuns:

Buna ma numesc Bianca si sunt de aceiasi varsta cu tine..Sa nu faci niciodata prostia asta! este un mare pacat in fata lui Dumnezeu,fii puternica,totu merge inainte,nu trebuie sa te lasi batuta,nu-i asculta pe cei care vor sa-ti faca rau,ei doar sunt invidiosi, nu poti rezolva nimic prin fizic. daca se intamla sa faca accident nu stiu care vedeta (cu un ten foarte fin/frumos) si o sa fie cazul sa intampine operatii! pe bune frumusetea azi o ai, maine n-o mai ai! nu te injosi la nesimtiti care isi bat joc de tine, evitai, nu-i baga in seama!