| MuhammadAli a întrebat:

vreau sa plec acasa de aici din strainatate, sunt de un an, dar nu ma pot adapta deloc ma gandesc intruna la casa si la prieteni, stiu limba, dar nu suport ma simt ingrozitor si ai mei nu prea vor sa ne intoarcem. Intru din depresie in depresie. imi dati va rog un sfat prin care sa imi conving parinti sa merg acasa?

2 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Tu ai dreptate sa fii suparat sau deprimat, primul an intr-o tara straina este foarte greu. Dar felicitari, uite ca tocmai ai trecut de el! Cauta sa iti faci prieteni de orice fel, romani, localnici, sau alti emigranti. In Romania e cam nasol de trait, mai bine stai acolo.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Depinde si cati ani ai, daca esti micut parintii au prostul obicei sa nu i-a copii in seama la asemenea decizii ca "ei sunt maturii". Incearca sa le explici ca nu iti gasesti locul. Intr-un an trebuia sa te obisnuiesti cat de cat deci daca nu ai facut-o e o problema. Daca nu te asculta incearca sa iti faci acolo prieteni. Succes