| кא๔ a întrebat:

..
Vreau sa va intreb ceva dar intai sa va spun despre ce este vorba. Pisica mea.
Am un motanel de fapt motanoi ca nu mai este motanel are un an jumate si nu stiu acum este de plans sau de ras Mananca foarte mult are 8 kg
Vine de afara si mananca intruna se culca 10 min se scoala si mananca iar deci pe zi mananca un kg de boabe si cand stau la masa trebuie sa ii dau si lui ca mierloie si imi sare in brate.

Nu stiu ce sa ii fac sa nu mai manance atat o sa devina obezz

Va dati si voi seama un motan la 1 an jumate care sa aiba 8 kg?

Ce sa fac? E de ras sau de planss?
cat mai multe sfaturi si nu vreau de genu nu ii mai da de mancaree pentru ca nu tine. Cat la`si tine nemancat?
Am incercat sa ii dau mult mai putin de mancare de la un timp si face foarte urat. Vine si sare pe mine ma mierloiee pentru ca nu ii dau de mancare.

Ce sa fac?
dau funda

Răspuns Câştigător
| amanda33 a răspuns:

Buna, noroc ca sunt veterinar laughing)))
in rpimul rand motnul tau va suferi grav de inima daca nu va opriti acum. incearca sa il determini sa faca miscare, arunca-i gheme, hartiutze, cocoloase ceva sa il determine sa faca miscare.
apoi baga-l pe dieta. poate sa faca urat cat o vrea. o farfurie ca de tort de crochete la o masa e destul. dai 3 mese si multe lichide. incearca crochetele de la hills sunt ideale mai ales ca motanii sunt predispusi la blocaj renal. hrana care eu dai e bogata in grasimi. cauta ceva light. dar actioneaza asa urgent...

2 răspunsuri:
| Lalala a răspuns:

Pai... du. te la veterinar cu el si o sa iti dea o curawinking

| Mihaela987 a răspuns:

Eu as zice sa mergi la un veterinar

eu cand m-am nascut aveam aproape 4 kg... e dublu decat eram eu atunci...chiar e mare

ai grija de eltongue