| aleee5262 a întrebat:

Bună TPU. Am o problema cu stapanirea emoțiilor pe scena și pur și simplu nu pot fi în apele mele si niciodată nu îmi iese momentul cum vreau. Începe sa-mi tremure rau vocea și dau de multe ori rateuri. E frustrant rau. Aveți niște sfaturi?

1 răspuns:
| SharpEagle a răspuns:

Exercitii de respiratie. Eventual privesti deasupra publicului tau, incerci sa-l ignori si sa te concentrezi pe tine, sa privesti cumva in tine.
Si simpla idee ca cu cat esti mai emotiva, cu atat ti-ar dauna mai mult dpdv imagine si te-ar faca sa fi si mai emotiva, intr-un cerc vicios. Ca ar fi mult mai avantajos pentru tine sa te mentii calma, de vreme ce starea de calm e mai de preferat dpdv angoase ulterioare, mustrari de constiinta si critica din partea celorlalti chiar daca prestatia nu ar fi cea mai buna, decat starea de emotivitatea excesiva, care mai cade si ea la "cantar", pe langa eventuala prestatie nu tocmai buna.