| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor!
Îmi este teamă în legătură cu creșterea mea în înălțime (((
Am împlinit recent 17 ani, am 1.75-1.77 înălțime și 58-60 kg.
Am citit că greutatea normală este cu 10 kg sub fata de înălțime, e adevărat?
Eu mă simt bine, mă simt slab și agil. La sport sunt rapid, mă strecor sa spun așa și îmi place cum fug dar vreau 1.80 mai repede fiindcă as vrea sa ajung in timp la 1.83, sa arat bine. Eu arat și puțin mai tinerel de fel, am fața mai mică și nu sunt chiar așa matur ca alții de vârstă mea, arat ca asiaticii )))
Sunt îngrijorat fiindcă nu vad nici o diferență la corpul meu de aproximativ un an și îmi pun tot felul de întrebări.
Alimentația este bună, mananc bine și santos. Legumele și fructele îmi plac mai mult crude.
Sucuri negre precum Cola sau Pepsi am decis să ma las de la ele măcar pana la 18 ani sa vad o diferență... A, nu va închipuiti că e problema la suc, nu. Înainte eram obișnuit să beau 2 pahare de Pepsi pe săptămână dar la ce am citit pe net mă șochează și nici măcar limba nu mai pun. Cu hidratarea iar e bine, beau cam 2L de apă în maxim 6 ore daca am treabă și merg pe afară sau sport dar în rest nu depășesc 2L, tine de efort și căldură na.
De ceva timp beau lapte mult fiindcă ajuta oasele și le face mai puternice dar scrie pe net că lipsa acestuia te ajută în înălțime, cum? Eu de asta îl si consum... Zice că rolul lui este sa facă oasele puternice și prin urmare le închide.
Fratele meu are 15 ani jumate. Înainte mama mereu observa ca intre noi este o diferența de 5-7 centrimentii dar m-a ajuns din urmă, suntem egali acum.
Am mai citit ca exista anumite perioade de creștearea brusca in înălțime dar la 17 ani eu o mai am?
Exerciții fac mereu. M-am uitat pe Youtube la tot feluri de întinderi și mă apuc de ele, este bine?
Pana la ce varsta voi mai creste și în general pana la cat cresc băieții?
N-am început viața sexuală fiindcă nu-mi doresc asta momentan și am destul timp. Deocamdată preocuparea mea este fotbalul și muzica.
Nu am probleme la inima la nimic, mă simt super in pielea mea și la corp dar cand văd că alții cresc și eu nu... e ciudat. De exemplu la fotbal aveam un coleg de 14 ani și mie îmi venea la sprânceană, dar ieri l-am văzut prin oraș și era cu un cap peste mine, deci arăta bine și îmi doresc și eu la fel.
Cum sa cresc mai repede? As face orice.
De obicei întrebările sunt ultimele dar eu am detaliat ceva mai mult ca sa știți mai multe despre mine, pare rău dacă ați citit mult.
Dau FUNDA la cel mai bun răspuns, mulțumesc mult! Puupp*

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Ai doar 17 ani. Iar inaltimea ta e acceptabila. Ai rabdare, mai ai timp sa cresti. Nu toti suntem la fel. Fa sport.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Sportul ajuta ceva la crestere, dar... nu mult. El ajuta la dezvoltarea armonioasa a corpului.
De regula tinerii au greutatea mai mica, raportata la inaltime, decat adultii.
Se spune ca greutatea ideala pentru barbati este cu 2 kg in plus fata de cifra ce depaseste un metru la inaltime. La fete este in minus 2 kg.
Inaltimea este ereditara, de regula. Dar ereditatea poate sa vina nu numai de la parinti, ci si de la alte rude, de regula bunici, dar si unchi.
Cresterea in inaltime se face in etape: sunt etape mai rapide, altele mai lente, aproape de stagnare. De asemenea, etapa de crestere rapida nu este la aceiasi varsta la toate persoanele.
Inaltimea de 1, 77 cm la varsta de 17 ani o consider una normala.
Un regim alimentar contribuie prea putin la cresterea in inaltime, daca nu este una de sub sau supranutritie.
O hranire sanatoasa contribuie la un corp sanatos.