| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, va rog un sfat și puțin ajutor daca se poate, plz.
Am 17 ani (i-am făcut recent) și vreau să mă apuc de sala. Am 58 de kg la 1.73m. Eu vreau sa mă duc la sala pentru a mă maturiza mai mult fizic deoarece si fata o am mică și arat a copil de 14-15 ani, nici nu se vede că peste 1 an voi fi major.
Am citit și eu putin pe net și îmi este frică de ceva. Daca mă apuc de sala, mai cresc în înălțime? Îmi afectează creșterea daca fac sala? Vreau sa ajung la 1.80 măcar...
Eu mă duc pentru a face mușchi la picioare, la brațe și la abdomen ca sa fiu mai rapid, mai agil in fotbal, sa am viteza, nu intenționez și nu-mi doresc să fiu "gorila". Care exercitii m-ar afecta și ce să nu fac? Nu vreau sa rup acolo să ies nu știu ce, doar sa fiu ca și Dembele, Mbappe sau Man sa dau exemple la corp mă referlaughing
Doar să mă definesc și să am un piept frumos sa arat a băiat dar tot slab într-un fel.
Ce exerciții sa fac? Ce îmi vor spune cei de acolo sa fac prima data cand intru? Sunt și puțin mai rușinos și timid, nu vreau să mă fac de ras. Sala e la 4 minute de unde locuiesc și de ce sa nu profit.
Ce sa mananc? Eu de obicei mananc sănătos și Cola etc deloc m-am lăsat de mult. Sa comand acele suplimente de energie, proteine și cheratina (nu stiu daca așa ii spune)? Nu vreau substanțe care să-mi facă rău sau chimicale sau steroizi, doar ceva să mă ajute la efort, mușchi și rezultate.
Prefer sa trag oricat numai sa nu mă afecteze la ceva.
Marea mea frică este sa nu-mi afecteze viteza fiindcă acesta este principalul meu punct forte.
Și încă ceva, înainte să merg la sala ce exerciții îmi recomandați sa fac din timp acasă dar care sa le pot face acasă? Flotări pot maxim 25 fără întreruperi, Genoflexiuni 53 la fel și abdomen cam 40, asta e recordul meu.
M-aș bucura ca să țineți cont de toate întrebările și să-mi răspundeți, peste 1 luna și ceva mă apuc iar eu nu știu mai nimic.
Cel mai bun răspuns primește funda, am mare nevoie.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| manoah2000 a răspuns:

Exista o formula pentru greutatea de echilibru a unui om: 0.9*(inaltimea in cm)-88.
Pentru tine: 0.9*173-88=67.7
Nu stiu de unde s-a ajuns la mentalitatea ca daca te duci la sala nu mai cresti, sau ca te faci un "monstru" sau ca daca iei suplimente iti faci rau...suplimentele NU SUNT STEROIZI SI NU SE IN CADREAZA IN CATEGORIA DE SUBSTANTE ANABOLOIZANTE.
Antrenamentul de care ai tu nevoie este:
5 zile de antrenament cu pauze (daca nu ai timp macar 3)
Trebuie sa lucrezi asa urmatoarele grupe de muschi(pe 5 zile):
1-piept si abdomen.
2-picioare si gambe.
3-spate si antebrate.
4-umeri si trapez.
5-biceps si triceps.
Urmareste sa faci 3-4 seturi de cate 8-12 repetari cu greutati medii (nu te forta-asta este un antrenament de viteza si rezistenta ) cu pauze de max 1 min intre seturi.
Faci sala cel putin 3 luni ca sa ti se activeze bine muschii, iar dupa te poti gandi sa iei suplimente precum proteine, creatina, poti folosi si preworkout dar nu in exces.
La exercitii incearca sa stai tot timpul cu spatele drept sau cel mai bine sa ai un brau.
De ras nu ai de ce sa te faci pentru ca in general comunitatea fitness este destul de inchegata si deschisa la minte. Daca nu poti sa faci ceva sau nu stii ce exercitii sa faci nu trebuie decat da intrebi pe cineva din acea sala, fara rusine ca nu ai de ce.
Daca mai ai si alte intrebari le astept cu drag!

| antonimilk a răspuns (pentru manoah2000):

Eu îmi doream sa fac de la 15 ani dar mama...
Pai mai am niște întrebări de moment, mulțumesc :
1. Pe fiecare zi sa lucrez cate 2 grupe de mușchi, exact?
2. Cat trebuie sa stau la sala sa le termin? Cam cat timp voi sta acolo și după ce le-am terminat pot pleca?
3. Deocamdată să țintesc pe o alimentație sănătoasă fara chipsuri, fast food, dulciuri, patiserie și sucuri acidulate.
4. Îmi poți spune de ce odihnă am nevoie? Cam cate ore de somn? Eu nu prea am dormit perioada asta...
5. Cu ce greutate minima dar și maxima trebuie sa lucrez cele 10 grupe de mușchi?
6. Din moment ce sunt începător, pot sa folosesc ceva suplimente dar mai slabe? Măcar puțin și ce mai exact?

| manoah2000 a răspuns (pentru antonimilk):

Lucrezi in fiecare zi exact cu le-am scris, eu unul lucrez abdomenul in fiecare zi cate putin dupa ce termin de lucrat grupa de muschi din ziua respectiva, inainte sa plec.
Pai eu zic ca le termini intr-o ora jumatate maxim doua daca iei pauze mai lungi.
Nu pot sa iti spun cu ce grutati sa lucrezi pentru ca nu stiu cat duci, dar incearca cu cea mai mica greutate disponibila si dupa cresti treptat pana simti ca depui ceva efort.
Somnul este foarte important, muschii nu cresc la sala ci in timpul somnului.Organismul se odihneste intre 7 si 10 ore de somn.
Suplimente poti sa iei dupa 3 luni de sala, NU LA INCEPUT!
Poti sa iei :
https://www.geniusnutrition.ro/creatina/icreatine-200caps.html
https://www.geniusnutrition.ro/proteine/genius-nutrition-whey-x5-2000g.html
https://www.geniusnutrition.ro/pre-workout-si-n-o/fury-extreme-400g.html
https://www.geniusnutrition.ro/vitamine-si-minerale/ivitamins-60-caps.html
Tot ce am scris aici am testat si recomand, dar ai grija cum le administrezi.

| antonimilk a răspuns (pentru manoah2000):

De obicei cum se administrează? Înainte, după, unele se combina sau nu?
Oricum după 3 luni voi lua, nu de acum.
După aceste 3 luni, cam ce greutate voi avea? Acum am intre 58-60kg și 1.73-1.75m.
Ms pentru tot, ai sfaturi de mare ajutor.

| manoah2000 a răspuns (pentru antonimilk):

De combinat nu este cazul, se administreaza asa cum pe ambalaj.
In primele 3 luni nu o sa cresti in greutate, doar o sa iti definestii muschii, iar dupa aceea poti creste masa musculara.

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Te rog..alergari, bazin, coarda. O sa ai un corp modelat, nu umflat cu anabolizante, prafuri etc.

| Sn4k3 a răspuns:

E bine ca ai timp o luna sa inveti. Invata despre nutritie, ce antrenament trebuie sa faci in functie de ce vrei. Suplimentele le iei doar daca nu iti pot asigura necesarul caloric/proteic din mancare. Creatina e pentru energie si cresterea mai rapida a masei musculare, deci merita sa o iei daca ai bani. Inaltimea nu o sa ti-o afecteze si nici viteza, mai ales daca te antrenezi, faci sprinturi etc.

| antonimilk a răspuns (pentru Sn4k3):

Mulțumesc mult

| Fumiko a răspuns:

Și eu am 17 ani mai unpic și fac 18 ani iar alți spun ca arat de 13, 14 ani laughing

Nu ai un prieten cu care sa mergi și sa te învețe el ce exerciții sa faci? adică așa ar fi cel mai ușor după părerea mea...

Ai grija la ce exerciții faci, care sa nu îți afecteze coloana ca poate te trezești cu o hernie de disc...

Acasa poți sa începi cu ce ai spus tu pentru a te obișnui, în fiecare zi câte unpic

Nu o sa ți se afecteze înălțimea sau viteza...

| antonimilk a răspuns (pentru Fumiko):

Mersi mult, îl am pe fratele meu de 16 ani vine și el, mă ajută daca nu înțeleg.

| Fumiko a răspuns (pentru antonimilk):

Cu placere happy

| RobertoBMW a răspuns:

Trebuie să mănânci 4-5 mese pe zi, bogate in proteine și să faci sală, iar sala nu îți va afecta creșterea.