| adelutsa a întrebat:

Am aproape 16 ani ( pe 8 februarie ii implinesc), 1.60m inaltime, 53 Kg si masurile 90-64-94. Eu am impresia ca sunt un pic grasuta, dar toata lumea zice ca arat binestraight face. Mama mi-a spus ca eu am oasele late ( seman cu ea) deci asta ar fi o explicatie la greutatea mai mare, dar totusi... Plus de asta sunt si micuta rau iar profa de sport mi-a spus ca pana la 16 ani fetele cresc. Eu vin dintr-o familie destul de inalta sa zic asabig grin- parintii sunt de statura medie- fratele meu este inalt(1.86m) iar verii si verisoarele de asemenea. Numai eu am ramas mai piticacrying. Exista posibilitatea sa mai cresc? Daca as face un sport de exemplu volei as puutea sa ma mai inalt? De asemenea c parere aveti despre greutatea mea... va rog frumos sa ma ajutati! Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Adelutza, practicarea unui sport ajuta mereu. Printr-un sport cum ar fi voleiul, baschetul sau inotul te poti inalta. Nu exista o varsta batuta in cuie la care te opresti din crescut in inaltime. Depinde de fiecare. Oricum iti recomand sa faci un sport pentru ca te va ajuta. Va fi benefic pentru organismul tau in primul rand. Nu faci un sport ca sa slabesti si sa cresti pentru ei, ci o faci pentru tine.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o greutate normala si, intr-adevar, voleiul te-ar putea ajuta sa te mai inalti. Dar incepe sa-l practici cat mai repede si constant (adica minim 5 zile pe saptamana) ca sa aiba efect.

| Aliyaa a răspuns:

Da ai putea sa te mai inalti daca faci inot, volei sau hanbal de asemea manca cat mai multe fructe legume, consuma iaurturi lapte.si in legatura cu greutatea esti tocmai binewinkingwinkingperfecta

| larrii a răspuns:

Buna!

Si eu sunt exact ca tine. Numai ca am 14 ani. Si eu ma consider grasa. Eu am facut volei dar nu mult.Si nu prea m-a ajutat. probabil din cauza ca parintii mei sunt mici de statura.Am facut si sarituri in apa 6 ani si tot mica am ramas. Si handbal am facut vreo 5 luni si tot la fel :)) Nu stiu, poate pe tine te avantajeaza sporturile astea din cauza ca ai tai sunt inalti :-? Cat despre kg nu stiu ce sa zic. m-am uitat pe un site ( http://www.femei-moderne.ro/indicele-de-masa-corporala.html ) si cica este greutatea normala :D dar probabil depinde si de varsta. bafta la inaltat :)) >:D<

Pa, pa

| Allegria a răspuns:

In primul si in primul rand voleiul nu este un sport usor! eu fac volei de 9 ani si am 185.ma mandresc cu asta chiar daca am si unele regrete:numar mare la picior(42)dureri de spate, nenumarate entorse, dar acum sunt in regula. daca ti se pare ca esti grasuta incearca si tine o cura de slabire USOARA adica:o saptamana da una nu! sporturile te ajuta sa te inalti doar daca le faci de performanta, dar tu incearca si du-te la volei/bascket si tine-te de treaba! cine stie poate o sa ne mandrim cu tine.si inca un lucru! sa nu cumva sa aud ca esti complexata! pupici :*

| ejaxz a răspuns:

Mda...sincer eu am 1, 78 si 53 de kg... dar cred ca arati detul de binethinking

| Alessyaaa a răspuns:

Se spune ca daca practici basket te inalti si daca inoti slabesti.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greutatea este adecvata.eu am 13 ani jum. si 1. 67 si 59 de kg.am avut mai mult dar am slabit tongue si cu inaltimea.arati destul de bine.practica inotul daca ai unde, si baschetul, asta e cel mai bun big grin dar daca zici ca asa e familia ta. n`ai ce sa faci.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia id asta si vbwinking
ionutz_pustanul_95 te astept