| anonim_4396 a întrebat:

Salut, va rog sa imi spuneti cum sta treaba cu chiriile? As dori sa inchiriez un apartament in Bucuresti, mentionez ca am suma stransa necesara insa cum se face? Adica ma pot muta imediat acolo deindata ce sun proprietarul si stabilesc intalnirea? Sau cum se procedeaza? Multumesc

Răspuns Câştigător
| anonim3248 a răspuns:

Deci să luăm exemplu anunțul ăsta care este FĂRĂ AGENȚIE IMOBILIARĂ
https://www.olx.ro/......hvgiM.html
Asta faci
- îl suni pe ăla
- mergi la el cu minim 1100 de euro - chiria pe 1 lună + 1 chirie garanție și buletinul tău
- pe loc îți face contract de închiriere - are model și voi doar semnați
- tu îi dai 1100 de euro
- el îți arată ce e în apartament
- el îți dă cheile și pleacă
Asta e TOT și lună de lună tu plătești chiria în ziua stabilită cu proprietarul și întreținerea și lumina și internet

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se inchiriaza prin agentie imobiliara sau direct cu propietarul, semnand un contract d einchiriere in care te obligi sa platesti GARANTIA care este de obicei cat rata pe 1 luna, care se plateste in avans, la semnarae contactului, plus 1 luna de chirie in avans.
Asadar, tu trebuie sa ia deja banii pe 2 luni inainte!

Daca este o agentie deinchirieri imobiliare, iti va cere documente legale: buletin si adeverinta de salariat, ca sa vada ca ai venituri si poti platii chiria si intretinerea acelui apartament.
Se semneaza contractul platindu-se cele 2 luni de banip pentru garantia casei si chiria in avans pe 1 luna, si vei primi cheile casei, imediat cum apartamnetul este gol.
Mutarea se intampla dupa ce apartamentul se goleste si se curata dupa fostul chirias, uneori necesitand 1 saptamana, alteori cateva zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt detalii pe care le stabilești cu proprietarul. Ultimă dată când am stat in chirie am văzut apartamentul dimineață, am semnat contractul seara, am primit cheile și a doua zi mă mutam deja

| sierra1 a răspuns:

De la caz la caz... dar ai vorbit cu proprietarul sau incă nu l-ai găsit?

| anonim3248 a răspuns:

Cum e apartamentul din anunț te costă lunar
- 550 de euro chiria
- 100 de euro întreținere, lumină, internet
Deci tu lunar trebuie să ai minim 650 de euro sau 3250 lei ca să plătești ce am scris.