| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Curand ma voi muta in Bucuresti din strainatate pentru a-mi continua studiile si as vrea sa stiu cum as putea sa inchiriez un apartament. Nu am mai facut asta pana acum si imediat ce ma voi muta as avea nevoie sa rezolv cu chestia asta cat mai repede posibil, stie cineva cam cat ar dura? Am 18 ani

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vorbesti cu agentia din timp iti gaseste in 2/3 zile apoi cand ajungi dai banii semnezi actele si calare pe cai

| sofiaaaa001 explică (pentru mgtow):

Ah, trebuie sa ma duc la o agentie pentru chestia asta? dar deja am gasit cateva apartamente de care sunt interersata de una singura, ma referam in legatura cu acte si documente de care s-ar putea sa am nevoie pentru inchirierea unui apartament, daca este nevoie sau nu de asa ceva. si cu banii cum fac mai exact? le cer numarul de cont si le virez lunar banii in cont? plus stiam de ceva gen o suma de bani care trebuie data inainte ca un fel de avans?

| mgtow a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Cu proprietarii poti avea de furca daca mergi cu ei direct la un acord sau nu repara cand e un defect de ex, agentia mai acopera dezastrele astea. Se da avans, buletinul si se semneaza contractu, multi le inchiriaza la depravate sexuale care fac bani de la clienti si au grija de ele

| sofiaaaa001 explică (pentru mgtow):

Am inteles... deci este mai bine sa apelez la o agentie pentru asa ceva. dar nu prea inteleg ce vrei sa zici cu "multi le inchiriaza la depravate sexuale care fac bani de la clienti si au grija de ele", adica este un proces usor de facut incat pana si alea sunt in stare sa isi inchirieze un loc, sau? plus, stii cumva pe cate luni se da avansul?

| mgtow a răspuns (pentru sofiaaaa001):

E usor, avans pe 2/3 luni fara agentie nu dai comision se face transfer bancar, depravatele sant vanzatoarele de gaura umeda

| Ronnix a răspuns:

Cauta apartamentul/garsoniera care te intereseaza si ia legatura cu cel ce a postat anuntul. De regula, treburile se misca foarte rapid. (cu mutare chiar in data mentionata de tine, daca vorbesti din timp)

PS. Nu este nevoie de agentie.

| anonimg a răspuns:

Sunt multe agenții imobiliare care le găsești pe internet. Poți încheia contractul cu agenția mai înainte de a sosi în București. Vei vedea și poze ale apartamentului. Când vei ajunge în București te vei putea duce direct la locuința închiriată.
Dar părerea mea este ca să vezi apartamentul și să intri în el mai înainte de a semna actele. Dacă scara nu este curată sau îmbibată de mirosuri neplăcute, atunci și vecinii sunt neplăcuți.
Să nu te lași intimidată de ceva. Să întrebi agentul imobiliar ce probleme a avut și are apartamentul. Îi întrebi dacă conductele de apă sunt bune ca să nu-i inunzi pe vecini și să ai probleme cu ei, iar bateriile de apă de la baie și bucătărie sunt bune ca să nu ai pierderi de apă.
Electrocasnicele și electronicele să fie în stare de funcționare, iar remedierea acestora să nu dureze mai mult de 48 ore (ex: se strică mâncarea dacă frigiderul nu va fi reparat rapid; ai nevoie de rufe curate mereu, și deci mașina de spălat trebuie reparată repede).
Să le spui că dacă ai vecini gălăgioși cu câini, muzică sau certuri, vei renunța la contract -si să treci acest lucru în contract.
Să nu uiți că în țară chiria este separat, iar utilitățile (apă, gaze, curent, gunoi, curățenia scării/adică femeia de serviciu, iluminatul scării, liftul, căldura) sunt separate.
Pentru că unii proprietari au obiceiul să-și viziteze din când în când locuința închiriată, să spui agenției că nu vrei să fi deranjată de proprietari; și că dacă vei fi deranjată de aceștia vei renunța la contract; să scrii și acest lucru în contract. Notează-ți pe hârtie la liniuță tot ce vei dori să îi întrebi, ca să nu uiți.

| Zuzu1991 a răspuns:

Jumatate de zi, te duci pe:
https://www.google.com/search?q=inchirieri+imobiliare
si apoi dai telefoane la ce ti se pare bun, iar apoi, daca nu ai masina, nu ai un prieten cu masina, atunci taxi/Uber si ajungi repede la apartament sa il vezi IRL

| sweetys a răspuns:

Experienta proprie și personala. Agențiile sunt un mare rahat, nu fac mai nimic. Sunt grupuri pe Facebook. cu și despre chirii. Postezi anunțul și specifici dacă vrei sa colaborezi cu agenție sau nu, zona pe care o vrei, tipul de apartament, mobilat/nemobilat, utilat/neutilat, suma de bani pe care vrei sa o dai, în € sau lei, etc. toate cerințele tale. O sa îți comenteze sau o sa te contacteze în privat. Te uiți la ce îți oferă și încerci să stabilești pe zone o zi în care sa mergi în vizita, astfel încât sa nu te plimbi de la un capăt la altul. Dacă timpul tău este limitat contactezi o agenție, dar ai grija fiindcă sunt foarte mulți agenți țepari. Dacă vei cauta pe site-urile de profil o sa găsești anunțuri foarte tentante, doar ca atunci când suni vor zice ca nu mai aste valabil și îți vor baga pe gat alte anunțuri. După ce găsești apartamentul (văzut, plăcut) rămâne sa faci contractul de închiriere cu proprietarul, el vine cu contractul în doua exemplare, îl citești și îl semnezi.