| Andrei43833 a întrebat:

Salut, va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Tatal meu a fost plecat din oras si avea 300€ de luat de la cineva. M-a trimis pe mine si m-am dus. Pana sa ajung acasa am fost si am pus un bilet la pariuri de toti banii, sa castig macar 100€. Nu sunt jucator de pariuri dar am mai pus din cand in cand insa nu ma judecati, stiu ca am gresit dar vreau solutie la problema asta. Tatal meu avea nevoie de banii aia, m-a sunat si i-am spus ca nu mai am banii. A spus ca daca nu gaseste banii pe masa sa nu ma mai gaseasca nici pe mine. Nu am de unde sa fac rost de bani decat sa muncesc si momentan zilele astea lumea petrece pentru ca e august si sunt diverse sarbatori mai ales pe 15 august. Nu am banii si nu ii pot da pana cand nu muncesc, am 18 ani. Problema ar fi ca el e disperat dupa bani, ar fi in stare si sa imi puna cutitul la gat, ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa am probleme din astea si nu ca mi-ar fi frica dar in trecut am primit pumni in gura etc. dar acum daca se mai intampla asta nu mai pot sa stau, chiar daca stiu ca am gresit. Ce as putea sa fac? Voi poate o sa spuneti sa ii spun ca am gresit si chestii de genul si ca ii voi da banii dar el e ca un camatar cand e vorba de bani, o sa zica doar " baniiii, baniiiii unde sunt baniiiii " ce pot sa fac? Apropo suntem in Belgia si de asta a fost plecat din oras sa lucreze in alta parte ca sa faca bani. Locuim in chirie cu mama, fratele mai mic si el. Stiu ca am gresit dar am avut nevoie de 100€ si nu am avut de unde, nu trebuia sa risc banii lui dar a fost o chestie de moment si imi pare rau dar acum asta a fost, nu se mai poate face nimic cu trecutul. Vreau sfaturi cu ce pot face ca sa nu fie un conflict. Nu stiu ce sa mai fac... va rog

2 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Cereți scuze pentru greșeală făcută iar pentru tine va fi o lecție sa nu mai bagi bani in aparate și sa nu mai risipește bani pe așa ceva nu-i bine deloc ce ai făcut data vitoare ține-te de treba dacă tatăl tău Tea trimis după acea sumă însemana ca avea încredere in tine stai liniștita nu cred ca ți-ar pune cuțitul la gât pentru niște bani nu este bolnav mintal niciun părinte sănătos la cap nu ar gândi așa ceva dar minte sa vrea sa facă mergi fără frica fi bărbat spune-i și asumați tot ce ai făcut

Iar tatăl tău are ceva probleme serioase de sănătate sa pună bani pe primul loc înaintea ta nu-i normal deloc tu ești mult mai important înaintea la orice sumă de bani si orice ești băiatul lui Copilul lui tu ar trebui sa contezi cu Adevărată nimic altceva

Ai greșit urâta sa iei bani sa bagi in aparatele alea măcar dacă îl Sunai pe fratele tău mama ta săi scoți undeva cu suta aia sa mâncați ceva împreuna nu săi bagi in aparate asumați ce ai făcut ieși in fața tatălui tău spune-i totul Adevărul și nu mai face Niciodată asta nu-ți fie frica nu ai de ce mergi și spune-i totul ce sa întâmpla cu Adevărată

Ai grija de tine Andrei sper ca ai învață cu Adevărată ceva din greșeala făcută

| isemilia a răspuns:

1. Sa inteleg ca aveai 300 de euro si i-ai pus la pariuri cu speranta ca vei castiga 100... Cu alte cuvinte, te-ai gandit ca e o idee buna sa dai 300 de euro pe posibilitatea de a avea 100 dupa... Stiai din start in ce te bagi
2. Nu o sa iti placa, insa daca ai folosit din banii lui de care avea nevoie, va trebui sa gasesti o metoda sa ii dai la loc. Fie muncesti ceva, fie te imprumuti tu de la cineva etc
3. Spune-i pe un ton calm ce s-a intamplat. Probabil te va certa (pe buna dreptate) dar asta e. Ai alocatie? I-o poti da pe aia timp de X luni, pana ii dai suma totala.