| mnopqr a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti cu ceva! Am terminat clasa a VIII-a si vreau sa ma inscriu la un liceu. Am luat note mai mici la examene si am media de admitere 7.90. Daca trec la optiuni un liceu cu media de admitere mai mare: 8.10 sau 8.16 este posibil sa intru daca mai sunt locuri libere in clasele respective. Plz raspundeti! Funda+Vot

Răspuns Câştigător
| Pau a răspuns:

Heey!
Din moment ce mai sunt locuri libere la respectivul liceu si sa zic ca, cu cel mai mult a intrat cineva cu9.54 si cu cea mai mica medie 7.99, daca mai sunt locuri libere vei avea si tu sansa sa mergi la acel liceu, chiar daca tu ai media 7.90.
Dar daca vor mai fi 2 locuri libere si cineva cu media 7.91 si 8.34 vor vrea sa intre, ei vor fi in acel liceu si tu vei fi pe dinafara, deoarece ei au medii mai mari si sunt luati primii.
Sper ca ai inteles ceva de aici happy

2 răspunsuri:
| SnowBella a răspuns:

Da, ai sanse sa intri, avand in vedere notele de la testarea nationala.
Mediile par sa fie mai mici anul acesta, deci, stai linistit, ai sanse.
---
Think clear!

| Noname4love a răspuns:

Incearca sa treci mai multe optiuni nu sa te axezi doar la liceele de media ta sau mai mici... poti scrie ca optiuni si licee cu medii mai mari si daca ai putin noroc vei intra la un liceu mai bun.succes.si daca te-am ajutat fundita.big grin