| papuciirupti a întrebat:

viata mea sociala a scazut enorm in ultimii ani din cauza problemelor familiare, m-am retras usor deoarece nu am vrut sa ma fac de ras printre prieteni, cunostinte. in schimb am observat ca sunt mult mai matur spre deosebire de ei, eu am participat la numeroase proiecte nationale si internationale, olimpiade dar parca nu ma incalzesc asa de mult, sunt admis la facultate... parca in interiorul meu imi doresc sa ies din lumea asta creata de mine, sa ma distrez mai mult sa ma bucur de viata acum cat am timp, cu o limita pentru ca vreau sa-mi urmez visurile, o cariera...
doar ca mi-am pierdut increderea in mine, sunt un alt om, ei au niste legaturi deja, au alte conexiuni, voi ce ma sfatuiti sa fac acum ca am mai scapat de probleme?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
De ce crezi tu ca te-ai face de ras si cu ce?!
Nu trebuie sa te dedici 100% pe plan profesional,o sa-ti para rau mai tarziu.
Cat despre cariera,banuiesc ca stii cam ce ai vrea si ce ti-ar place.
Distreaza-te,fa-ti timp si pentru tine si lasa gandurile astea.
Fixeaza-ti niste obiective si incearca sa le atingi.
Pe masura ce te apropri de reusita, vei avea mai multa incredere in tine.
Momentan nu prea esti ok cu starea de spirit.
Aici vei primi sfaturi, e ceva orientativ.
Doar nu decid altii pentru tine, nu?!
Fa ce simti ca e mai bine, dar nu uita ca ani trec.
Succes!

| papuciirupti explică (pentru ROB3RT89):

Nu decide nimeni pentru mine, deciziile le iau singur, sunt la o facultate intr-un domeniu in care ma descurc si imi place, nu m-am dus neaparat pentru bani.
asta incercam sa evit, anii trec, adolescenta se duce, s-au dus problemele si acum sunt mai linistit, vreau sa-mi iau un alt start

| danay72 a răspuns:

E bine să fii echilibrat în tot ceea ce faci. Poti sa ai mai multa incredere in tine dacă socializezi și încerci să îți faci prieteni noi. Încearcă și fii încet la vorbire, grabnic la ascultare. Vei reusi, doar încearcă.

| PsyhoChild a răspuns:

Mai distreaza-te ba si tu.Problema ta este ca te simti superior fata de altii, cum ai zis ca te crezi mai matur decat ei. Daca spui ca participi la olimpiade trebuie sa fi si destept.Si asta e o problema. Daca vrei sa te integrezi in lume trebuie sa fi si putin prost.Nu toti sunt destepti si din cauza asta se feresc de asemenea oameni, precum si oamenii destepti se feresc de cei mai prostuti.Coboarate la nivelul pe care il au majoritatea persoanelor, nu ti-o lua in cap cu desteptaciunea si maturitatea ta. Oamenii la 25 de ani sunt considerati tineri deci in poti sa te distrezi.Iesi cu baietii in club, la o pizza, du-te in vacanta cu ei la mare ca tot e vara.Nu sta inchis in casa ca ultimul sechestrat.Auzi la tine ca tie frica sa nu te faci de ras.De parca nimeni nu s-a facut de ras pana acum. Daca ai prieteni adevarati vor intelege, cel mai probabil vor glumii cu tine deci nu este nicio rusine.Tu cauti numai scuze. Daca treci la facultate vei intalni colegi noi, sigur vei avea grupul tau de 2, 3 prieteni. Distreazate cu ei.Creeaza impresie buna si glumeste cu ei.Cum am spus mai sus iesi cu ei prin oras. Daca stai in casa nici nu vei stii cand ai ajuns in grasan de 40 de ani destept dar totusi care nu si-a petrecut viata la maxim ceea ce este foarte trist :p.Niciodata sa nu te lauzi ca participi la evenimente sau sa te crezi matur in fata altora de varsta ta.Toti sunteti maturi.Dar totusi tineri deci nu fi carcotas.
Si La pièce de résistance:Funda?