| LoveItachi4Ever a întrebat:

Salut! Voi in clasa a 8 a v-ati mai considera copii? Daca da atunci cum sa ma comport ce sa fac de zi cu zi, pentru ca eu am cam uitat asta si am ajuns sa fumez si sa ma droghez...chiar sa si beau, spuneti mi un fel de program, cum ar trebui sa ma imbrac si sa ma comport la 14 ani. Dar acum serios mai sunt copil la varsta asta? Adica nu vreau raspunsuri gen esti adolescenta, preadolescenta... vreau sa stiu daca da sau nu.

11 răspunsuri:
| JamilaGizeh a răspuns:

Vai de steaua ta! Revino cu picioarele pe pamant copile!

| JamilaGizeh a răspuns:

Mai esti si fata... betivo!

| cristiiiiiii a răspuns:

Normal inca esti un copil. trebuie sa lasi deoparte alcoolul tutunul si drogurile pentru ca vor avea consecinte grave mai tarziu

| τττ a răspuns:

Copilaria nu are varsta.Suntem vesnic copii.

| prizeFTW a răspuns:

Bună!
Şi eu sunt clasa a 8 a şi mă consider adolescent happy. Şi eu am avut o tentativă să mă apuc de fumat, dar am renunţat. Îmbracăte cum vrei tu, nu contează ce cred alţii, tu simte-te bine.Dar nici să ieşi pe stradă în pijamalele în care ai dormit happy. Puţin îngrijit trebuie să fii. Igiena este mare parte din frumuseţe dacă nu ştiai!
Şi eşti tot un copil până la 18 ani, eşti copilul părinţilor! După 18 ani poţi să te dai cu capul de pereţi, ca atunci tu răspunzi, nu părinţii tai!
Şi nu încerca să-i copiezi pe alţii, ia puţin de aici, de acolo, de dincolo şi crează-ţi propriul stil!

| tpuforyou a răspuns:

Nu ar trebui sa mai consumi alcool, sa te droghezi sa... fumezi mai putin ))
Vestimentatia tine de stilul tau, deci tu alegi!
PS..nu dramatiza totul, nu este cazul! bafta!

| adeliz a răspuns:

Esti copil pana la ce varsta consideri tu. Eu am 16 ani si ma comport ca un copil (fata).
Sa stii ca daca nu bei si fumezi nu inseamna ca esti copil. Practic, cineva este copil pana cand el vrea sa fie.
Ok....sa vedem; cred ca ar trebui sa o lasi mai usor cu drogurile (sa zicem ca tutunul si alcoolul: acceptabil, dar sa stii ca sunt foarte periculoase de la varsta asta). Si pentru a scapa de vicii, incearca sa intri in anturajul copiilor ok, adica cei care ti se par cel mai normali, sa zic asa ( pentru a scapa de droguri si restul). Iar despre comportament si vestimentatie....fiecare se imbraca cum vrea, fiecare area propriul stil; nu inseamna ca daca este mai "cuminte" te imbraci altfel de cei care au diverse obiceiuri proaste. Incearca sa te comporti cat mai natural, nu te lasa influentat; lucrul asta este foarte important deoarece acum daca vrei sa scapi de obiceiurile tale, este posibil ca cei din gasca ta sa-si bata joc de tine sau sa te sustina (daca iti vreau binele o sa te sprijine, clar).
Incearca sa nu renunti acum cat mai poti scapa de vicii deoarece mai incolo nu o sa-ti mai dai seama ca sunt foarte periculoase pentru sanatatea si viitorul tau.
Succes!

| мαяιηα a răspuns:

Eu am 15 ani si ma consider un copil, sunt matura in gandire, dar asta nu inseamna ca nu pot sa mai fac anumite chestii pe care le faceam in urma cu ceva ani, cum ar fi sa merg cu bicicleta. Cel mai important este sa nu te grabesti sa te maturizezi, findca mai tarziu ai sa regreti ca nu ai apucat sa te bucuri de jocurile si de inocenta copilariei, fara griji..Nu este bine ce faci, si aici vorbesc de faptul ca fumezi si celelalte, pe care acum le consideri "cool" si la moda...dar cum spuneam, mai tarziu nu'ti va fi bine. Eu zic sa le lasi si sa redescoperi bucuria copilariei de alta data happy

| BladeMaster861 a răspuns:

Esti inca copil lasa-te de aceste vicii!

| cetateanuturmentatkrysty a răspuns:

Ersti adolescenta si trebuie sa te imbraci cum vrei u nu iti trebuie orar sau program fa ce simti si lasate de fumat baut si mai ales drogat

| BiAnq13 a răspuns:

Buna, pai la varsta asta dupa parerea mea nu ar trebui sa fumezi, droghezi, bei, etc...inca esti un copil, nu te poti considera adolescent, tu trebuie sa faci ceea ce simti,sa asculti muzica, sa te distrezi, sa iesi cu prietenii, ceea ce iti place cel mai mult, si referitor la stilul vestimentar te poti imbraca cum iti place tie, nu cum vor altii sa fi...nu conteaza! prietenii adevarati te accepta asa cum esti! Iti urez multa baftahappy