| copilaroasa2k17 a întrebat:

Voiam sa va cer sfatul in legatura cu prietena mea.De ceva timp consider ca avem o prietenie "toxica". De exemplu ii place sa vorbeasca numai despre ea, iar cand incerc sa-i spun ce se mai intampla in viata mea mereu schimba subiectul sau dupa ce i-am explicat ca nu consider ca prietenia noastra e ok, se plimba prin pauze cu o colega, bineinteles barfindu-ma... Am incercat de mai multe ori sa-i spun cu frumosul ca trebuie sa "luam o pauza" in prietenie, dar pur si simplu nu intelege. M-am gandit sa pun capat relatiei noastre de prietenie, dar ideea e ca urmeaza banchetul si nu prea am cu cine sta...plus ca-mi stietoate secretele, iar daca inchei relatia cu siguranta ma va barfi si nu vreau ca toata scoala sa-mi afle secretele.Dar eu nu mai pot suporta si as vrea sa scap cat mai repede de ea. Plus ca nu ma prea pot concentra pe scoala, ei umblandu-i gandul tot la baieti. Aici vine intrebarea mea: Ar trebui sa inchei prietenia inainte sau dupa incheierea anului acesta scolar? Multumesc mult pentru timpul acordat.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ramai prietena cu ea, dar sa fie o prietenie din ce in ce mai distanta. Nu mai ''dai din casa''. Vorbesti mai putin. Raspunzi mai conventional. Si mai ales nu prea mai pui la inima ce zice. Si iti gasesti alta prietena, dar asta cand o fi sa fie, nu fortat.

| copilaroasa2k17 explică (pentru minrest):

Multumesc mult pentru raspuns. Cred ca asa am sa fac.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, mai ramai prietena cu ea pana se incheie anul scolar. Dar nu trebuie sa-i zici `nu vreau sa mai fim prietene` ci pur si simplu ignor-o si nu-i mai zici nimic. I-ai acordat deja prea atentie pe care nici n-o merita considerand comportamentul de-a dreptul je.gos pe care-l are.

| copilaroasa2k17 explică (pentru Adry05):

Multumesc pentru sfat. Insa este cam greu sa o ignor cand e colega mea de banca :/. Oricum mai sunt cateva saptamani. Cred ca mai rezist pana atunci.

| Adry05 a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Ma refer dupa ce se termina anul scolar. Pana atunci vorbeste cu ea normal, cum ai vorbi cu o cunostinta, dar absolut nimic personal.

| anonimg a răspuns:

Ce prietenie să mai închei când deja s-a încheiat? Vrei probabil să o faci si oficial? Pentru ce vrei sa suferi astfel în zadar?
O relație de prietenie dintre două fete o consider o mare greșeală, pentru că femeia e femeie și nu poate să-si tină gura până nu-si spune toate secretele una alteia; si asta nu ar fi nimic, dar ca si in cazul tău prietenia dintre două fete/femei nu durează. Nici măcar în Biblie nu am gasit nicăieri să se vorbească despre o prietenie dintre două fete/femei.
Iar daca mi se da exemple concrete de prietenie dintre două fete, le-as intreba pe rând pe acestea: "Esti tu sigură că prietena ta nu te vorbește pe la spate?" Spun asta pentru că este in natura femeii să asculte si sa divulge secrete. Parcă ar fi un mijloc de existență pentru ele. E ceva mai de dorit si mai plăcut pentru ele, decât este un telefon si un calculator pentru un tânăr.

Ce-i de facut in cazul tau? Sa rămâi prietena cu fat la aceasta, deoarece prietenia nu se poate încheia vreodată. Ca apar probleme este altceva; crezi ca ar exista vreuna dintre voi doua ca sa nu suferiti din pricina aceasta? Cred ca durerea tăierii unui nerv fără anestezie ar fi suportabilă față de durerea tăierii unei prietenii. De aceea nu trebuie sa intre in mintea nici, unui om gândul încetării unei prietenii începute.
Te barfeste poate, si nu iti mai acorda atentie? Eu întreb: prietenia durează doar când ne merge bine? Când unui om i se strica masina, nu asteapta acesta cu răbdare pana când aceasta va fi reparată? Noi nu ar trebui să facem la fel?
Tu ramai fidela prieteniei; mai târziu prietena ta iti va multumi pentru asta, si in inima si ochii ei vei fi mare pentru totdeauna. In felul acesta iti vei dezvolta răbdarea.
Spune-i dar ca nu vrei sa renunti la prietenia dintre voi două. Dar trebuie ca niciodată sa nu va spuneti acele secrete pe care doar lui Dumnezeu ar trebui sa I le spunem. Si niciodată în relatia voastră sa nu barfiti pe cineva, sa nu vorbiti de rau pe nimeni. Pentru ca lui Dumnezeu nu-I place lucrul acesta, si nu poate sa binecuvânteze o relatie in care se practica astfel de lucruri neplăcute. Căci orice om rău sau bun (dar nu există oricum nici un om bun) este proprietatea lui Dumnezeu, si El ne iubeste pe toti la fel. Chiar si pe prietena ta care iti pare ca a luat câmpii. happy Ai răbdare cu ea. Altfel, răbdarea ta nu va fi dezvoltată atunci când vei avea familia ta si copii tăi vor bate câmpii.

| copilaroasa2k17 explică (pentru anonimg):

Multumesc pentru raspuns. Acuma ideea e ca eu am incercat in repetate randuri sa discut cu ea despre aceste chestii. Cum ca prietenia noastra nu e ok. Mi-a tot promis ca se va schimba si va fi mai atenta, si eu de asemenea. Dar trecand timpul observ ca ma distruge psihic, intentionat sau nu, si eu nu vreau sa mai am astfel de prietenii...

| anonimg a răspuns (pentru copilaroasa2k17):

Nici o problema. Tu continua sa ramai pe pozitie -adica sa o iubesti- si nu trebuie sa accepti lucrurile care nu-ti plac.

| danay72 a răspuns:

Doar tu ști exact răspunsul la aceasta întrebare. Ideea e ca dacă e o prietenă care nu te ajuta, atunci mai mult rău îți va face relația cu ea, pentru ca prieteniile rele strica obiceiurile folositoare.

| copilaroasa2k17 explică (pentru danay72):

Multumesc mult pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma,eu zic ca daca iti stie secretele incheio dupa anul scolar,nu vad de ce ai spune astfel de secrete unei persoane asa tampite,dar ii mai bine sa astepti inca otara.

Desigur,mai e posibilitatea ca deja sa fi zis secretele tale altor persoane,dar nu la fel de multe pe cat ar faceo daca ai incheia prietenia cu ia, pentru ca te santajeaza, si la banchet nu trebuie neaparat sa stai cu cineva, fa-ti de cap.

Daca aia consideri tu prieteni, nu stiu cum consideri dusmanii.

| copilaroasa2k17 explică (pentru anonim_4396):

Da. Adevarul e ca atunci cand m-am împrietenit cu ea nu era asa. Dar cu timpul a vazut ca si-a gasit o fraiera pe care se poate descarca si pe care o poate împovăra cu problemele ei. Multumesc mult pentru raspuns. Mai astept si alte păreri.

| M1996 a răspuns:

Bună poate nu sunt eu în masură să îți dau un sfat dar :
Ceeaceai tu nu e o prietenie adevarata.
Stiu că e dificil atunci când presupusa prietenă te barfeste, încearcă să rezolvi lucrurile în vacanța, și să fi pregăti și realist pentru că chiar dacă nu o să mai fiți la aceeași scoala, vor exista momente când ea va mai discuta despre tine.
Tot ce pot eu să îți mai spun e, ca pe vitor sa ai grija cu cine te împrietenesti și secretele sa le pastrezi pentru tine.
Scuze daca te-am ofensat cu ceva sau daca nu ma fost de nici-un ajutor.

| copilaroasa2k17 explică (pentru M1996):

Multumesc pentru sfaturi. Si nu, nu sunt ofensata.