| Bikerul a întrebat:

Salut.Vreau sa ma exteriorizez putin si daca e posibil sa-mi dati o solutie.Am 20 de ani si in ultima vreme mi s-a schimbat viata foarte mult, am ramas singur, aproape fara nici macar un prieten, nu mai am relatie de 3 ani aproape, nu m-am mai putut atasa de vreo fata, am mai iesit, am mai vorbit, dar nici cea mai frumoasa fata nu-mi starneste vreun interes, vreun sentiment, ma simt foarte pietrificat, ma gandesc doar cum sa fac cat mai multi bani, dar parca nu ma satisface atat de mult ceea ce fac. Vreau sa ma imprietenesc ca pe vremuri cu oameni sinceri care nu sunt perversi, sa am iubita cum aveam acum cativa ani cand simteam, iubeam, as avea nevoie de sex si de bani, dar stiu sigur ca asta nu m=ar face fericit
De ce trec prin asta? Fac ceva gresit?

Răspuns Câştigător
| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa iti creezi o relație cu Dumnezeu (de prietenie), El este singurul care te poate ajuta in toate, El este ca o pastila care vindeca tot, cerei doar ajutorul si El te va ajuta, El este singurul tau prieten care nu te va lasa si te va ajuta mereu, oamenii sunt trecători dar Dumnezeu nu. Du-te la El iar El te va ajuta, iti garantez asta

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Hmmmm...
Cateva concepte gresite, dupa parerea mea.

1. Conditii de prietenie. Stiu ca in stânga si in dreapta auzi chestii de genul : "îndepărteaza oamenii in felul x... Tine aproape doar oamnii in felul y". Aceste sfaturi sunt toxice. Pacat ca mecanismul lor e foarte subtil. In principiu, orice atitudine ce tinde sa indeparteaze oamenii de tine (se îndepărtează ei, ii îndepărteazi tu, etc) este toxica. Asa ca trebuie sa poti socializa cu aproape oricine. Din multime vei gasi si oameni cu care vei rezona, pe care ii vei tine aproape instinctiv. Posibil si o prietena.
Dar daca te apuci sa judeci pe toata lumea, nu ajungi nicaieri.

In plus, ce crezi ca spune despre tine ca stai si judeci si iti alegi prietenii asa?

2. Banii. Se tot zice ca banul e cel mai important lucru in viata. Inteleg de ce. DAR asta înseamnă sa traiesti pentru bani.

Ar trebui sa tile uiti la bani ca la ceva ce iti serveste viata. Nu la viata ca ceva care serveste banii.

3. Vezi sa nu suferi de depresie

| fantomita21 a răspuns:

Dumnezeu testeaza doar pe cei pe care care ii iubeste, daca ti se intampla astea fii puternic si ia o ca si pe o onoare fiindca Dumnezeu te testeaza, nu altcineva.