| aLeks_4722 a întrebat:

Vreau sa va cer niste sfaturi. De cand ma stiu, sunt foarte retras, si nu sunt increzator, nu pot avea o discutie cu o fata, ma gandesc la tot felul de lucruri, cum ca arat urat, sau altceva. Plus ca nu pot purta o conversatie, nu stiu ce sa zic. Toti vorbesc, eu doar ascult. Vreau sa fiu si eu ca ceilalti, sa nu mai fiu retras, si sa am incredere in mine, ma puteti sfatui?

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu o sa te schimbi niciodata! asa sunt si eu, tipul retras si mai diferit care sta mereu in colt la petreceri, care nu prea a avut prieteni la viata lui, si care nu se prea intelege cu colegii lui de clasa, dar stii ce asta sunt eu, ce sa fac sunt unic in felul meu!, nu incerca sa te schimbi, profita de ceea ce esti, stii nu esti singurul din lume care e mai retras!

| JustShadows a răspuns:

Buna!happyMm.nu stiu ce sa spun, uite nici eu nu am incredere in mine, dar asta nu ma impiedica sa port o conversatie.Cred ca ar trebui pur si simplu sa fii tu insuti, adica uite asa um ne-ai scris noua aici, asa poti vorbi si cu prietenii si prietenele tale. Vreau sa spun ca. e posibil doar sa ti se para ca nu stii sa porti o conversatie, si ca e poate doar lipsa de comunicare, nu ca nu ai stii s-o faci. Daca te afli in fata unui grup si se discuta ceva care te intereseaza, ca fiinta umana este imposibil sa nu aio parere despre ceea ce auzi, si atunci daca parerea ta are legatura si un fundament bun, atunci cine te opreset sa o expui? Daca te temi s-o dai in bara si nu vei incerca niciodata sa te deschizi, atunci vei avea de pierdut! Nu e atat de greu trebuie sa spui pur si simplu ceea ce crezi si ceea ce simti, daca vei incepe sa faci asta atunci ai sa vezi ca restul va veni din sufletul meu.Nu trebuie sa vrei sa fii ca ceilalti, pentru ca nu poti avea garantia ca ceilalti sunt mai deosebiti ca tine, da unii pot fi deschisi, comunicativi si creativi, dar asta nu inseamna ca nu esti si tu unul din ei, poate inca nu ai observat asta.Fii tu insuti, si vei vedea ca totul va fi bine! Ai grija de tine!happy

| Didy a răspuns:

Fi atent, dimineata uita-te in oglinda si spune niste propozitii de genu"Uite ce atraagtor sunt azi! " "Uite ce bine arat!" "Ce fata nu si-ar dori sa iasa cu mine?" Da-ti singur o sansa sau fa o schimbare in viata ta atat fizic cat si moral!

| Cindy_9809 a răspuns:

Daca spui ca ei vorbesc si tu asculti inseamna ca ai mai auzit cam cum se face, ai mai prins si tu vreo idee doua din zbor.trebuie sa ai mai multa incredere in tine. porneste de la lucruri banale intr-o conversatie, de la un silmpu "ce mai faci" pana la conversatii interminabile.nu trebuie sa iti spui ca esti timid sau retras.cu cat iti spui asta cu atat incepi sa crezi mai mult. repeta-ti zilnic "nu sunt timid nici retras.am incredere in mine!", si cel mai important e sa si crezi ca spui, altfel e degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect.Am fost si eu asa pana cand am facut un efort enorm ( cel putin asa mi s-a parut mie) si am hotarat ca nu ma voi remarca niciodata daca sunt invizibila. E destul de greu sa spui ceva cand in minte nu ai nimic ce crezi ca le-ar atrage atentia celorlalti. Incearca o schimbare exterioara care sa-ti dea increderea, fa-ti parul cumva sa te simti comfortabil sau schimba-ti atitudinea putin astfel incat sa te simti mai increzator. Daca te gandesti mai bine sa stii ca nu-i asa dificil... Daca e vorba sa le atragi atentia fetelor va trebui sa dai de inteles ca esti o fire hotarata care stie ce vrea. Nu zic sa nu mai fi tu, doar ca e nevoie de o schimbare daca vrei sa poti conversatii cu cei din jur si sa te faci si remarcat. Nu stiu daca o sa simti vreo imbunatatire daca iti spui `am incredere in mine`, am incercat si stiu ca nu ajuta prea mult, dar ajuta cand iti spune altcineva. Preia initiativa d la inceput si restul vine de la sine pentru ca o sa te simti mai bine cand vezi ca totul merge bine. Poti sa faci mai mult doar ca acest lucru necesita putin efort.
P. S. Nu te lasa niciodata descurajat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@este bine sa fii retras, dar sa nu'ti faci o cariera din asta ca daca da trebuie sa ajungi la un cabinet de psihologie sau psihiatru depinde de cat te agravezi nu e bine sa ti'i tot in tine e bine sa comunici e cheia suceselor, bafta nu sta inchis in tine asta denota prostie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori e mai bine sa fii retras, fiindca daca esti prea vorbaret lumea te crede un nebun sau o nebuna... vorba multa saracia omului.succes