| Aura_5807 a întrebat:

Salut.
Vreau si eu sa stiu cam ce ar trebui citit pentru clasa a XI-a grin.gif. Nu de alta, dar profa nu ne-a dat indrumarile bibliografice si nu vreau sa stau in timpul anului scolar sa citesc toate cartile.

1 răspuns:
| sadness_8987 a răspuns:

Camil Petrescu: "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi"
George Calinescu: "Enigma Otiliei"
I. L. Caragiale: "In vreme de razboi"
Slavici : "Mara"
Caragiale : "O scrisoare pierduta"
Mircea Eliade: "Maitreyi"
depinde si dupa ce manual ti se preda la scoala pentru ca ele difera. Din cate imi amintesc cam astea erau
Dar mai poti sa citesti si : Padurea spanzuratilor, Ion ( rebreanu), Nunta in cer, La tiganci( eliade ), Cel mai iubit dintre pamanteni, Viata ca o prada, Morometii ( Preda), Iona ( sorescu); cam atat imi vine acum in minte