| Ionescu_Liviu_Daniel_1972 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu DIFERENTELE dintre profilule: stiinte sociale si filologie. Fara ce pot iesi, doar ce ore se fac la ce poti da teza, respectiv bacul. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| OchisorVisator a răspuns:

Clasa a 9a si a zecea sunt identice ca materii, dar la socio dai teza la romana, limba straina, geografie/istorie (dupa preferinta) si logica/psihologie (in functie de an), in timp ce la filo dai teza la romana, limba straina, geografie/istorie si latina. Dintr-a 11a, la filologie vei avea o singura materie de real, stiinte se cheama (o combinatie intre chimie bio fizica), iar la stiinte sociale vei avea tot o singura materie de real, matematica. Tot dintr-a 11, pe socio nu mai faci latina. Practic stiintele sociale te pregatesc mai mult fix pe latura asta de sociologie, psihologie, economie (pentru drept), in timp ce filologia te pregateste pentru limbi straine, litere, etc.
Cu bacul nu sunt foarte sigura care sunt diferentele, tot ce stiu e ca la socio dai tot romana, istorie si la alegere geografie/logica/psihologie/sociologie/filosofie/economie (plus competente digitale si examenul de limba straina). De bacul pe filo nu stiu, dar gasesti super usor pe net