| Mosulica a întrebat:

Salutare adolescentilor,

Incep prin a va spune ca nu mai sunt adolescent; sunt putin trecut de varsta copilariei.

Trecand la subiect, sunt si eu curios, cu ce va incalzeste pe voi daca :
- primiti "funda"
- primit "like" pe facebook
- primiti "thumbs up" pe youtube
- scrieti cu apostrof ( adica ' ) in loc sa scrieti cu cratima ( adica - ); nu e tot o apasare de buton?
- folositi twitter? care este logica si scopul lui? sa aveti un status asa cum aveti pe Yahoo Messenger?
- de ce va dati "tag" pe facebook? aveti putina coloana vertebrala pentru a va da seama ca este un atentat la viata voastra privata?

Sper ca nu v-am plictisit cu intrebarile acestea, dar vreau sa imi explic si eu faptul pentru care nu apelez la unele functii sau servicii oferite de unele site-uri.

P. s. Traiti-va adolescenta cum puteti mai bine.

P. P. s. Nu bagati legale in voi... va nenorociti pe viata!

6 răspunsuri:
| MyFirstLove a răspuns:

Foarte tare nea' Mosulica.
Pentru intrebarile de mai sus,,, fa-ti copiii si o sa afliwinking

| aiurea231223 a răspuns:

Cred ca pot eu sa te lamuresc, cu toate ca nu sunt obsedata de like-uri sau de fundite sau asemenea lucruri. Dar am vazut si la prietenii mei si am o perspectiva destul de buna asupra a cea ce incerci tu sa intelegi. Eu inteleg dar nu sunt pasionata. Trecand la subiect o sa iti raspund pe rand la intrebari. Prima intrebare este legata de likeuri, fundite, thumbs up - uri, comenturi, etc, sunt considerate ca si un fel de concursuri de popularitate in care iti intreci si primesti mai multa atenti decat alti prieteni de ai tai. Apoi scrisul cu apoistrof in loc de cratima chiar daca este incorect si tot la o apasare de buton arata mai bine mai frumos si in felul asta arati ca nu esti pasionat de prea multa scoala (totusi asta te si deruteaza si la scris ). Site-urile de socializare sunt folosite exact asa cum spune si numele pentru a socializa. Fetele "frumoase" piti etc sunt pasionate in a cunoaste baieti cu masina bani si sa arate si bine daca se poate daca nu banii conduc lumea laughing. Tag-urile de pe facebook sunt folosite pentru a arata cine este intr-o poza anume ( cea ce consider ca persoana care se afla in poza daca este de acord mi se pare in regula daca nu, nu ) sau pentru a eticheta anumite lucruri la intamplare care par amuzante sau anumite persoane care sunt puse pe anumite obiecte ca si cum i-ar reprezenta. Ca sa spun, sa nu intelegeti gresit am si eu facebook, am avut hi5, am massinger, twitter nu am avut dar nici nu vreau laughing, insa da sunt bagata si eu in anumite site-uri de socializare, dau alte site-uri. Insa scopul meu nu este ca al celorlalte persoane sa fiu dornica dupa atentie, ca asta inseamna mai mult cea ce fac pe acele site-uri, ci scopul meu este de a cunoaste anumite persoane care sa aiba o judecata limpede, sanatoasa, cu care sa pot discuta despre mai multe lucruri in afara de par machiaj si unghii. Sau asa cum fac si acum, incerc sa dau explicatii anumitor oameni, sau sa raspund la anumite intrebari la care stiu raspunsul, pentru a-i ajuta. La urma urmei asta imi si doresc sa ajut oamenii cum pot mai bine. Unul dintre visele mele este sa ajung psiholog pentru a ajuta oamenii sa judece cat mai limpede si mai clar si sa le explic cum sa treaca pente obstacole, dureri si suferinta.
P.s : Sunt foarte copilaroasa inca chiar daca am 19 ani laughing

| 4l3x a răspuns:

Deci nu inteleg nimic din intrebarea ta, in fine, fiecare face ce vrea, vorbeste cum vrea, taseaza ce vrea, ofera fundita cui vrea, ofera like cui vrea, cere like cui vrea. Daca gandesc ca asa e mai bine sau ca asta trebuie sa faca e treaba lor, e democratie fiecare face ce vrea. Mai vad unii care scriu jumatate in romana si jumatate in engleza straight face ce sa le faci? daca asa se exprima nu e problema mea, deci trebuiesc acceptati asa cum sunt sau ingorati big grin multumit de raspuns? laughing

| 4l3x a răspuns:

@ Mosulica da ai dreptate la faza ca degeaba ai multi prieteni virtuali, pentru ca pe net nimanui nu'i e greu sa iti dea un like sau un thumb-up sau un comentariu, atata timp cat sta in fata unui monitor si tasteaza, dar nu am inteles P.P.s. - ul "Nu bagati legale in voi ...va nenorociti pe viata" adica? la ce te-ai referit?

| loveanddreams a răspuns:

1) nu ma intereseaza dc primesc funda sau nu
2)la fel ca la 1 si pe facebook
3) eu nu scriu cu apostrof ci cu cratima
4) nu folosesc twiter(si da chiar nu-i inteleg scopul)
5) sa fiu sincere nici nu stiu ce inseamna sa dai "tag" pe facebook
papa. Acum ai inteles?happyhappy

| Mosulica explică:

@4l3x, sa fiu pe intelesul tau : "ce castigi daca esti recunoscut intr-o viata virtuala?". Poti sa ai 10000 de like-uri, thumbs-up, tag-uri, check-in-uri (de fapt asta am vrut sa zic, dar mi-a iesit tag-uri in intrebare), cat timp in viata de zi cu zi (cu care ramai restul vietii) esti vazut drept "pustiul care are cosuri", sau orice alt adjectiv (nu ma refer la cele frumoase). Nu generalizez acest lucru, dar vietile nu sunt construite pe internet, si mi se pare complet irelevant cat un anume "anonimul 1992" ti-a dat like pe facebook, atat timp cat prietenul tau cel mai bun (numit aici, general "ion") crede ca esti "dislike" in viata de zi-cu-zi.

@Lenu sa nu crezi ca sunt mult trecut de varsta voastra. Am copilarit cu mIRC-ul, am evoluat (odata) la YM, am trecut prin etape de exploit-uri, ddos, poc-uri, cg-uri, bd-uri (s.a.m.d.); dar acum, mi se pare ca totul a luat-o intr-o directie eronata... acum ceva timp era "concurs" care "sparge primul site-ul X" (prin a SPARGE, ma refer macar la un mdb cu md5-uri); acum este concurs "cine are mai multe like-uri pe facebook".

@sympathy, pct-ul 1) este explicat mai sus; legat de cratima si apostrof: te-a interesat vreodata despre Basarabia? Despre regiunile ocupate (acum) de unguri? Despre PARTRIOTISM? Eh', daca nu, crede-ma ca exista bucata aia din tine care striga "SUNT ROMAN", si pentru a fi roman, trebuie sa respecti un anumit tipar. din acest tipar, poti extrage si exprimarea corect gramaticala (fie scrisa sau vorbita); scoala nu are nimic de-a face cu respectul pentru limba si tara ta. Nu am nimic impotriva cu dreptul fiecaruia la libera exprimare, la cersit de like-uri sau adaugat 10000 de prieteni pe facebook, dar in realitate are 3 prieteni adevarati; nu ma intelege gresit! Doar ca nu inteleg de ce te incalzeste ca ai o mie de prieteni virtuali si TREI reali...

@lovebabylove daca intr-adevar simti ce ai scris, trebuia sa subliniezi si tu aceasta intrebare, sa gesesti un raspuns logic; de fapt tu acum, in momentul de fata, ai incercat sa dai un raspuns la 4 intrebari, cu 4 intrebari... nu se raspunde niciodata cu o intrebare. Acum ai inteles?