| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.Am 22 de ani, sunt instructor de fitness (si lucrez ca instructor de fitness) de 4 ani, de curand m-am pus foarte mult pe citit carti de educatie financiara si se pare ca am prins o febra si o dorinta foarte mare de a ma dezvolta pe acest plan.Sunt foarte hotarat si vreau sa devin un investitor.Am fost pe la banci sa ma interesez de fonduri mutualue, actiuni, obligatiuni si am ajuns intr-un final la concluzia ca voi incepe sa investesc in aur lunar pe termen lung in lingouri undeva la 5g (in bani inseamna in jur de 1000 de lei) la 2-3 luni deci il cumpar lingou de 5g si il tin acasa. Buuun, mi-am cumparat si un site pe care il detin si acum si initial l-am facut de anunturi imobiliare.Stiu ca sunt sute de astfel de site-uri dar ideea e ca al meu voiam sa fie printre primele 3 dar am aflat ca trebuie sa investesc mii de euro in promovare/marketing si nu am banii acestia deci am renuntat... teoretic practic inca vreau.Am inteles ca blogurile sunt o afacere foarte profitabila in timp daca investesc in continut de calitate pe termen lung.Mi-am facut si un blog cu fitness, lifestyle dar se pare ca nu-mi face placere sa scriu despre asa ceva si nu stiu sa scriu detaliat doar despre 3 subiecte.Asa ca am tot scris 3 articole le-am sters iar le-am scris de vreo 13 ori si intr-un final am renuntat la ideea cu fitnessu pentru ca ori nu-mi place ori nu stiu ce sa scriu.Nu sunt stapan complet pe subiect si nici nu-mi mai face placere sa ma dezvolt in continuare pe acest plan.Stiu cum sa slabesti, stiu cum sa te ingragsi, stiu cum sa pui masa musculara apoi sa te definesti.Pentru mine sunt niste lucruri foarte simple dar se pare ca vreau sa tin aceste informatii pentru mine deoarece oamenii fac tot cum vreau ei deci nu-mi mai bat capu explicand aiurea.Asa ca am sters din nou articolele si acum scriu despre cartile care le citesc despre educatia financiara.In mare parte am multe de scris si de invatat dar o parte din mine spune oare e bine ce fac? ii pasa cuiva cum se fac banii? Si ce mai fac si cu siteul de anunturi imobiliare? Nu as vrea sa renunt dar nici nu stiu cum sa continuu.Nu le pot face pe toate si sa fiu bun in toate.Pareri, va rooog...

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Începe cu începutul, cu gramatica limbii române. Că dacă scrii treburile alea în modul în care-o faci aici, te ia oricine în râs. Pe urmă, mai citeşte cărţi care te interesează, că am vaga impresie că îţi supraevaluezi cunoştinţele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa faci bani si site uri si bloguri atunci pui mana si inveti SEO, SEO la greu, altfel va fi doar un alt site pierdut pe www. Si sa stii ca fara investitii nici SEO nu merge

| alina2k18 a răspuns:

Esti bagat in Prea multe chestii din care nu iese nimic... si cu siguranta nici tu nu esti prea bun in toate,...winking
Mai bine te aXezi pe un singur lucru pe care sa il faci bine si o sa vezi si rezultate.

| BaluGabriel24 a răspuns:

Salutare.
Cărți de educație financiară foarte bune sunt următoarele:
Toată seria lui Robert Kiyosaki (Tată bogat, tată sărac, Cadranul Banilor, Ce este Educația Financiară de fapt, De ce vrem să fii bogat, etc…)
Secretele minții de milionar
De neclintit
Banii, stăpânește jocul

De asemenea, ți-ar putea fi utile următoarele materiale video:

Educație financiară:

https://www.youtube.com/watch?v=c9XKnnK9CSw&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=1lVqvH6NJiE

https://www.youtube.com/watch?v=p12KIq2mDXQ&t=4s

https://www.youtube.com/watch?v=ht9NhVxJES0&t=1s

Succes! :)