| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am avut cosuri si acum dupa ceva timp tinand de un "tratament" au disparut dar mi-au ramas gropite in unele locuri ale fetei. Stie cineva o crema ceva pentru regenerarea tesutului pielii sa-mi revina pielea la normal? Ms

1 răspuns:
| iulikka a răspuns:

Pentru a fi pe intelesul fiecaruia trebuie sa stiti ca exista cicatrici cheloide, hipertrofiate, subdenivelate si cicatrici provocate de acnee si varsat de vant. Cicatricile cheloide sunt cauzate de cresterea in exces a tesutului nou care se extinde dincolo de limitele leziunii initiale. Cele hipertrofiate nu depasesc limita leziunii initiale. Cicatricile subdenivelate sunt caracteriste arsurilor si apar datorita pierderii de tesut. Cele din acnee pot fi mai mult sau mai putin profunde, dar, cu siguranta, sunt curabile.
Tratamente naturiste pe baza de plante medicinale
Atunci cand v-ati hotarat ca vreti sa scapati de cicatrici, trebuie sa stiti ca nu veti putea interveni mai devreme de 1 an de la formarea cicatricei si ca aveti doua posibilitati in indepartarea acestora: operatia estetica sau calea nechirurgicala (tratamente cu laser, lifting chimic, presoterapia, injectia locala cu corticosteroizi). In cadrul metodei nechirurgicale mai poate fi inclus si tratamentul naturist. Acesta are la baza plante medicinale care, in timp, vor face minuni cu semnele inestetice. Pentru a va trata cicatricile puteti incerca tinctura de arnica, tinctura de marul lupului, tinctura de mugur de plop, tinctura de tananeasa in combinatie (parti egale) cu tinctura de propolis sau tinctura de arnica. Cu aceste tincturi se aplica zilnic comprese timp de 1-2 ore. La fel de indicat este si bitterul suedez cu care se umezeste pana la 40 de ori cicatricea sau mastile de argila care pot face minuni cu cicatricile lasate de acnee. Pentru cicatrici mai usoare, cum ar fi zgarieturile, intepaturile putei folosi ungunete pe baza de aloe, galbenele sau propolis.