| Cristishor06 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de niste sfaturi. Sunt baiat am 16 ani si locuiesc intr-o casa alaturi de mama si tatal vitreg (parintii mei s`au despartit pe cand eu aveam 3 ani, eu inca tin legatura cu tatal natural), si am niste probleme in familie. Tatal meu vitreg este un nesimntit si un alcoolist ca altfel nu pot sa ii spun, face scandaluri aproape in fiecare saptamana si cand se intampla eu stau cu mama la mine in camera si nu iesim de acolo timp de vreo 6 ore ca sa nu il deranjam si sa faca mai urat. De vreo 4 zile eu cu mama am hotarat sa vindem casa sa se desparta de el si sa ne mutam sa fim linistiti. Casa este deja pusa in vanzare dar mai trebuie ca mama si cu mine sa ii spunem si lui acestea pentru ca el nu stie inca. Mda. aceasta este povestea vietii mele... daca a`ti putea lasa raspunsuri care sa ma ajute cu ceva a`si fi foarte recunoscator pentru ca in ultima vreme sunt cam derutat, trist si speriat in continuu pentru ca nu stiu ce se va intampla. Va multumesc si imi pare rau daca v-ati pierdut timpul degeaba citind povestea mea.

5 răspunsuri:
| Gabitzzza a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru tot ce patesti tu. In momentele in care este treaz consider ca mai poate avea ceva inima in el, atunci trebuie sa incercati sa-i explicati ca pentru voi este un chin groaznic toate lucrurile la care sunteti supusi atunci cand se imbata si nu numai, si ca nu mai rezistati nici fizic nici psihic si sa inteleaga de la bun inceput ca nu ii cereti acordul ci il informati ca vindeti casa si il rugati sa nu mai faca scandal si sa va lase sa traiti o viata linistita in continuare. Sfatul meu ar fi ca dupa ce reusiti tot ce va doriti sa faceti plangere la politie sau inainte pentru a fi linistiti. Dar parerea mea este ca oricat de greu ar fi cel mai bine poti rezolva cumva lucrurile cu vorba buna. Bafta multa!

| Cristishor06 explică (pentru Gabitzzza):

Multumesc mult big grin Voi avea nevoie.

| Gabitzzza a răspuns (pentru Cristishor06):

Daca mai ai probele si te pot ajuta sa apelezi oricand la mine big grin

| LordCroft a răspuns:

Cristi imi pare rau pentru tine. cred ca ar trebui sa tineti secret tu si mama ta ca ati pus casa la vanzare pana cand gasiti pe cineva care vrea sigur sa o cumpere iar in momentul in care va hoatarati sa-i spuneti betivului sa plece ar fi bine sa mai aveti un barbat cu voi, un unchi ceva sau cineva de la politie ca sa nu va faca ala rau.si cred ca orice s-ar fi intamplat cu tatal tau adevarat ar trebiu sa mergi la el si sa vorbesti, candva nu va mai fi si sa nu regreti ca l-ai ignorat.

| Cristishor06 explică (pentru LordCroft):

Pai ok tinem secret, dar daca vine cineva sa vada casa iar el este acasa si afla? eu cred ca va fi mai rau atunci sad multumesc oricum pentru raspuns.