| REMISONE a întrebat:

Salutare, am o mica problema, maine dau test la romana din toata materia invatata, ce metode stiti pentru a retine cat mai repede si mai bine tot ce am de invatat? Multumesc anticipat, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Multi nu au note buna fiindca nu asculta profesorul in timpul orei,nu-si fac temele si chiar daca incerca sa si le faca,exista tentatia de a naviga pe internet,de a vorbi la telefon etc. In primul rind,dupa ce vii de la scoala si iai prinzul,aseazate la teme,iar calculatorul pune-l deoparte,asa nu vei avea nimic care sa te distraga. Incepe prin a citi tema,nu e necersar sa o studiezi amanuntit,doar citeste-o pentru a-i intelege continutul,apoi incepe sa scrii de ai de scris. Daca de exemplu vorbim de mate,ai citit conditia exercitiului si nu intelegi ce trebuie sa faci,nu inchide caietul, incearca sa cauti in carte, poate sunt astfel de exercitii explicate sau poate ati rezolvat ceva asemanator in clasa sau incearca sa cauti ceva explicatii pe net. Daca nu vei incerca sa rezolvi nimic, nu vei sti si nu vei intelege nimic. La ore asculta-ti profesorii pentru ca anume ei sunt cei care te pot ajuta sa inveti bine. Tine minte, important e sa muncesti mult pentru ca daca te vei relaxa toata ziua, cunostintele nu vor veni singure la tine