| Caporalu a întrebat:

Salutare. Am o problema cu un baiat, eram prieteni foarte foarte buni. el e unul din smecherasii orasului de varsta lui, iar cu o saptamana in urma ne-am certat si nu am mai vorbit. el m-a sunat zi de zi dar nu i-am raspuns. in cele din urma m-a prins la bloc la el, eu fiind cu un vecin de bloc si m-a batut ( nu a dat la fata spunandu-mi ca poate ma duc la garda ). a inceput cu amenintarile la telefon, gen ( daca te duci la garda iti dau foc la usa, iti tai mainile si picioarele etc. ). Dupa 2 zile de la incident m-a asteptat la scoala, m-a luat separat si iar m-a batut zicandu-mi ca pe unde ma prinde pe acolo ma bate. ( mentionez ca amandoi avem 17 ani )

Ar fi o solutie daca as depune o plangere? ( am inregistrare in care spune ca ma bate si ma cheama la el la bloc, am martor pe vecinul meu, iar la incidentul de la scoala sper sa fie o camera ceva )... daca nu plangere, atunci ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Micutualex a răspuns:

Dm.caporal cel mai bine ar fi sa iti anunti parinti pentru ca daca esti minor nu ai voie sa depui plangere, de martor nu se pune problema pentru ca toti se dau inapoi in situatii din acestea pentru a l-ar chema la sectie sa dea declaratii si nu o sa accepte. in privinta dovezilor inregistrate pastreazale! si arata-le parinitilor... o singura plangere si dovezile acelea sunt de ajuns pentru al distruge pe spermatozoid. Sau daca as fi in locul tau mi-as face o copie a inregistrarii ia-si trimite-o si l-as speria pe fraier si pe deasupa pentru a-mi putea bate si mai mult joc de el... l-as pune sa faca anumite chestii pentru a ma convinge sa renunt la dovezi si sa nu depun plangere.big grin Recomand prima varianta (cea cu parinti). Tine-ma la curent cu noutatile! Bafta!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Depune o plangere la politie

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Da, normal ca poti depunde plangere.
Daca loviturile sunt vizibile, poti merge la medic si scoti un certificat medico-legal, dupa care iei si inregistrarea si depui plangere la Politie.
Daca ai si ceva martori, e si mai bine.
A, si parintii sau profesorii ar trebui sa stie, ca "smecherasii" cam trebuie sa fie trasi de urechi.

Răspuns utilizator avertizat
| proorocul a răspuns:

Cel mai simplu distrugel. in orice fel