| giorgioaaa a întrebat:

Salutare, am si eu o problema la care sper sa gasesc ajutor aici.Este o problema mai serioasa asa ca va rog fara mistouri si raspunsuri ironice.La mine in cartier (destul de mic ca intindere) sunt mai multi frati intr-o familie.Cand te vad pe strada vin la tine fac misto si daca incerci sa ii ignori sau sa pleci vin si te ard in barba.Eu inca nu am avut treaba cu ei, dar as vrea sa stiu in caz ca se intampla sa ma cafteasca, oricum nu pot sa dau inapoi ca si asa sunt mai multi si tot o iau.Rezolv ceva daca merg la politie? Adica daca dupa aia ma prinde iar si imi da? As putea rezolva problema asta mergand la politie? Ar actiona cumva politia in cazul asta?

3 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Cel mai bine este să-i eviți cât poți, dacă faci plângere la poliție cu siguranță nu-i va închide așa că se va răzbuna tot pe tine.

Să ai grijă de tine.

| giorgioaaa explică (pentru Dariusuu):

Neon2, crede-ma ca daca politia ar vorbi cu parintii lor nu s-ar intampla nimic pentru ca parintii lor sunt mai rai ca ei, si pentru ei tot prin bataie se rezolva tot. Ei au fost invatati de mici asa cred si acum actioneaza cum au fost educati.Nu prea ai cum sa ii eviti pentru ca dupa cum am scris in intrebare cartierul in care locuiesc are o intindere foarte mica (un parculet si cateva stradute) si nu pot sta numa in casa de frica lor.Deasta am intrebat ca in caz ca o sa am probleme cu ei ce sa fac.Sunt 2 frati care fac probleme restul de 4 sunt mari si nu au treaba.

| Maxim96 a răspuns:

Ar vorbi politia cu parintii lor.