| Manfred a întrebat:

Ce parere aveti despre bombardamentele,, strategice" intreprinse de americani, nemti si germani in al doilea razboi mondial?

Ma refer la acelea in care distrugerea oraselor au fost principalul scop. De exemplu Dresda, nici macar nu aveau garnizoana si ucigasii din Anglia(conducatorii, nu pilotii) au distrus-o.La fel si americanii, in "45 in Japonia nici macar nu bombardau fabrici ci direct orase(Roosevelt, care a fortat Anglia sa nu bombardeze orasele germane in 41, murise).

La fel si Arthur "Bomber" Harris, care a vrut sa bombardeze niste insulite din Atlanticul de Nord, doar pentru ca erau locuite de oamenii cu provenienta germana. In 1992 i-au facut-o statuie, pentru ca a fost un erou...
Scz de categorie.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Acel razboi din trecut a fost din cauza prostiei a lui Adolf Hitler care avea de gand sa cucereasca lumea si pana la urma nu i-a mers deloc planul doar daca se punea de acord cu rusii sa obtina teritoriu imens numai ca nu a avut prea multa minte si s-a sinucis. Daca nu era razboi intre nemti (nazisti nu existau acele explozii) cu bomba atomica.