| Deeaa9 a întrebat:

Salutare! Ce părere aveţi despre relaţia profesor-elev în şcoala din ziua de astăzi? happy ( ţin să precizez că nu ma refer la o relaţie amoroasă).

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Relaţia profesor-elev nu mai există în prezent.
Singurul lucru pe care ştiu să-l facă bine profesorii astăzi e să facă grevă şi să tot ceară la nesfârşit mai mulţi bani fără să aducă vreun argument (de tipul: de pe mâna mea au ieşit 20 de olimpici internaţionali).
Profesorii nemaifiind preocupaţi decât de ei înşişi (adică îşi calcă în picioare "vocaţia" de dascăl - dacă au avut-o vreodată) ajung şi elevii să îi doară în pix de şcoală.
Şi apoi, se trezesc la final de semestru profesorii şi dau 247329472389 de sarcini elevilor/studenţilor (eu la facultate păţesc asta chiar acum) şi după aia tot elevii/studenţii au de suferit.
Şcoala, ca de altfel multe aspecte ale ţării, se duce încet dar sigur de râpă.

| babygyrl a răspuns:

E cam rea pentru ca elevii nu mai respecta profesorii fac ce vor, sunt si eu la scoala si imi poveste cineva cand era el la scoala ca atunci se facea scoala nu ca acum. Poate sunt si prea multe sarcini pe care le cer profesorii. Daca tot asa se continua nu stiu unde se va ajunge cu invatamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt contra atat timp cat relatia nu devine ceva mai dubioasa, sa stii ca eu trec prin asa ceva ma inteleg foarte bine cu o profa de la mine de la scoala imi si preda e super ok nu credeam ca o sa ma simpatizeze pentru ca e acel gen de profesor care are limita adica trage o linie intre elev si ea dar in rest e ok si ea ramas socata cand a realizat ca-i sunt draga pot spune ca iti poate aduce si beneficii dar si putine probleme cu colegi.

| anonimm_6525 a răspuns:

Pai eu cred ca daca te intelegi bine cu profesorii(relatie de prietenie daca la asta te refereai)poti avea multe de castigat. Uneori nici nu itidai seama ce detreaba sunt unii profesori daca nu ii cunosti cu adevarat.De multe ori profesorul/profesoara rea sunt niste persoane foarte bune incearca sa te imprietenesti cu ei si ai sa vezi cum ewinking