| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Cică am auzit că poți învăța engleza din filme? Daca e cu substritrat in engleza cum pot ști traducerile asta nu înțeleg!

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, mare parte din engleza eu asa am invatat-o, uitandu-ma la seriale cu subtitrare la inceput in romana, apoi in engleza.

Bineinteles, mi-a luat mult, nu un serial.

| dullcat a răspuns:

Din filme inveti doar expresii, adica idioms si cuvinte pentru vocabular.Gramatica o inveti din carti sau din materiale online.

| mastadont a răspuns:

Teoretic poți învăța din filme dacă ai subtitrarea setată în română și ești foarte atent la ce și cum vorbesc protagoniștii. Pentru asta însă, după părerea mea, îți trebuie cel puțin niște cunoștințe elementare de limbă înainte să folosești această metodă, altfel, vei vorbi doar în clișee cinematografice.

| nyoentox2002 explică (pentru mastadont):

Eu sunt varza la engleze, am văzut și Beyblade in engleza cu substritrat in romana degeaba

| Alexică1945 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ok și ce?
Sincer, nimănui nu-i pasă

| nyoentox2002 explică (pentru Alexică1945):

Cine te-a întrebat?

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca esti varza pune mana si urmareste ce este pe canalul asta. Tipa explica foarte fain si e imposibil sa nu se prinda nimic de tine : https://www.youtube.com/@RitaEngleza/playlists

Spor.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

O știu de pe tiktok

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Bine atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| MAteiLaAjutat a răspuns:

Poti invata. Eu ma pot uita la filme in engleza fara subtitrare si inteleg perfect. Dau credit profesorilor din clasele 0-7, fiind la o scoala de top, unde educatia era luata in serios!