| WayhaughtK a întrebat:

Cum pot invata engleza cat mai bine?
Vreau sa o vorbesc lejer si sa o inteleg cand ascult gen la filme, in muzica... orice
Vreau sa ajung sa o stapanesc foarte, foarte bine

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este greu sa vorbesti o limba straina fluent si necesita mult timp investit. Pe de alta parte, daca nu folosesti limba respectiva, este foarte probabil sa uiti mult din ea. Deci este important sa ai cu cine sa vorbesti, nu doar sa inveti o limba si atat. Iti recomand sa faci un curs de limba, pentru ca este cel mai bine asa, inveti destul de repede si corect. Mai poti vorbi cu prieteni virtuali din alte tari, in jocuri(de aici am invatat eu engleza big grin), etc.

| Sn4k3 a răspuns:

Citeste/tradu texte din carti/de pe net, fa exercitii/teste, studiaza timpurile, duolingo.

| Legion7X a răspuns:

Ca să înțelegi tot ce zice în filme este foarte mult de învățat din vocabular + expresii.
Engleza din filme este foarte avansată și nicio aplicație de pe net nu te va ajuta să o înțelegi mai bine decât un dicționar avansat, asta dacă nu locuiești în America sau Anglia.
Până și traducătorii de filme folosesc dicționare pentru o traducere complexă.
Eu mă descurc bine la engleză nu foarte bine, deoarece este un imperiu de cuvinte și mereu mai rămâne de aflat câte ceva iar lucrurile se învață în timp pentru o bună păstrare a cuvintelor în minte.

Îți pot recomanda un dicționar foarte avansat de la o librărie online.
Dacă dorești îți pot trimite un link să faci o comandă?

| WayhaughtK explică (pentru Legion7X):

Nu, multumesc.Am cateva dictionare si eu

| Legion7X a răspuns (pentru WayhaughtK):

Treaba ta îți dădeam unul foarte avansat gratis de descărcat.

| WayhaughtK explică (pentru Legion7X):

Ok atunci.
Trimite-mi
: )

| Legion7X a răspuns (pentru WayhaughtK):

Http://www.mediafire.com/file/iozsob39y5lmmy9/
Măcar să înveți tu 3 pagini din acest dicționar

| ziftode a răspuns:

Meditatii, sa citesti, scrii, si intelegi, poti sa inveti singur, dar cand e vorba de pronuntie, poti sa faci foarte usor greseli de care sa nu iti dai seama si sa inveti serios gresit, iar un profesor cu asta o sa te ajute

| Laura927 a răspuns:

Da mie mi-a luat doi ani sa invat limba engleza aproape la fel de bine ca si limba romana
pot urmari un film fara subtitrare si inteleg orice cuvant daca nu inteleg un cuvant il caut in dictionar si il invat.
Eu am o prietena care e din alta tara si ma intelegeam ft bine cu ea(ea vorbeste ft bine engleza) si nu am avut incotro a trebuit sa invat si eu pentru ca lucram cu ea impreuna si era zona turistica acolo unde lucram era imposibil sa nu invat.
Plus ca sa stii acum ca stiu atat de bine limba engleza ma face sa imi aduc aminte cat de prost ni s-a predat in scoala limba pentru ca imagineaza-ti tu ca pe mine m-a lasat corigenta cand eram in 5/8...
nu e ca nu invatam eu este ca por si simplu ce ne dadea profesoara de invatat era absurd.
Deci ma uit acum pe cartile de 5/8 si nu imi vine sa cred ce grele sunt mai ales pentru o ora pe saptamana sa invatam atat e o tampenie.Imagineaza-ti ca acum ca stiu sa scriu si sa citesc sa am o conversatie foarte fluenta si mi se par grele cartile.da-ti tu seama ce nenororire era in socoala cu engleza.
Ba deci in cartea aia nu vine un cuvant in romana, trebuie sa vii cu cipul montat de acasa ca sa stii cum se zice buna ziua si la revedere profesoarei inainte ca ea sa te informeze...
Asta ca mai platea si saraca bunica la gradinita ca sa ne invete fructele si sa numaram in engleza...
I-as fi zis eu vreo doua profesoarei mele acum ca stiu engleza ca sa ii arat cat de incompetenta si cat ne-a chinuit in scoala.
nu degeaba i se spunea tomberon...

| WayhaughtK explică (pentru Laura927):

Ai dreptate cu engleza din scoli.
Si in tot ce ai zis. Dar cum ai reusit sa o inveti asa bine?

| Laura927 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Am avut noroc ca am lucrat o perioada de 2 ani intr-un orasel turistic si toti colegii mei vb engleza dupa am avut un iubit care toto numai in engleza vb cu el
si asa...
daca vrei te mai pot ajuta cu o traducere sau vreo compunere din cand in cand nu ma deranjeaza pentru mine e usor

| WayhaughtK explică (pentru Laura927):

Ok. Mersi

| Maria_Sorina_1999 a răspuns:

Poti lua carti pentru invatarea limbii engleze
Sau foloseste aplicația Brainly daca esti începător.