| anonim_4396 a întrebat:

Cum s-o ajut sa treaca peste?
Am scris cam mult, pe final am facut un rezumat pentru cine n-are timp laughing)
Fata pe care o plac e inca atasata de primul ei prieten de care s-a despartit acum aproape doi ani straight face (da, deja suna problematic).
S-au despartit brutal, pot spune, ea a aflat de la o cunostiinta ca el e cu alta, in timp ce cu ea o cam racise. A fost foarte suparata, atunci am inceput si eu sa vorbesc cu ea pentru ca auzise ea de la o prietena ca sunt de treaba si etc si a vrut sa vorbeasca cu mine. Eu imediat m-am atasat de ea, are ceva al ei(dar atunci eram cu cineva si nu cred ca si-ar fi dorit nici ea in acea perioada sa inceapa o relatie, in fine). La scurt timp s-a indepartat de mine din cauza acelui baiat care oarecum ii e "prieten" pentru ca a spus ca vrea sa se indeparteze de tot ce are legatura cu el, m-am simtit putin aiurea, dar am inteles-o, nu intru in detalii ce s-a intamplat atunci, n-are importanta.
Dupa cateva luni ne-am intalnit la o petrecere si eu nu vorbeam cu ea si mi-a spus ca inca imi e prietena si ca nu trebuie sa ma comport asa, de atunci am cam inceput eu s-o bag in seama. Ceea ce eu n-am bagat insa de seama atunci insa e ca ea(care sta putin mai departe de restul grupului nostru) a venit acolo pentru acel baiat(care era cu cealalta). A venit vara, am inceput sa vorbim tot mai mult si chiar sa iesim, totul bine, ea il tot aducea aminte si pe el in discutii si eu n-am vrut sa avansez, dar sentimentele mele nu m-au ascultat si am ajuns sa ma cam indragostesc de ea fara macar sa fim intr-o relatie. In vara a mai venit odata si eu cred ca tot pentru el(cu o saptamana inainte ii propusesem eu sa vina si a zis ca nu prea ar vrea, apoi, dupa ce o prietena de-a ei i-a spus probabil ca acel baiat s-a certat cu prietena si-a facut aparitia), cu el nu s-a vazut, desi a stat vreo doua zile, a fost mai mereu cu mine, dar parea putin trista ca nu-l gaseste(asta am observat eu). Am trecut si peste asta, am zis ca mi se pare si cand aveam de gand sa avansez, s-o sarut, sa avem o discutie, intr-o lunga conversatie pe whatsapp, tarziu in noapte, imi spune ca ma place, apoi nu mai raspundea, probabil regretand ce a scris, dupa a spus ca totusi nu vrea sa aiba o relatie... Cateva zile am dat cu greu de ea, dupa am iesit iar, n-am mai vorbit despre asta, cumva ma resemnasem, as fi vrut totusi sa ramana aproape de mine. Cam dupa o luna lucrurile erau spre foarte bine, dar intr-o seara cand m-am dus la ea fara s-o anunt s-a cam suparat si am avut o discutie, ea spunea ca nu vrea o relatie serioasa ca daca ar fi vrut asta, ar fi fost cu mine, dar ca e tanara si ca nu vrea sa se opreasca la unul si tot felul de chestii care m-au dezamagit, dar si altele care m-au bucurat. Dupa acea seara am cam rarit-o cu vizitele si conversatiile, apoi incepea ea sa-mi reproseze ca nu o mai caut. Intre timp eu observam pe whatapp cum ea si cu acel baiat tot vorbeau(mereu conectati amandoi sau ieseau amandoi la aceeasi ora si ramaneau asa ore bune) si chiar mi-a spus el ca a fost aproape sa se impace cu ea, dar n-a mai vrut. Intr-o seara m-a rugat sa ma duc la ea cu mai multi prieteni, printre care si acel baiat, mi s-a parut nesimtire curata si i-am spus ca nu pot. Am inceput sa ne certam si in una din certuri mi-a recunoscut ca inca are sentimente pentru el si ca nu stie ce sa faca. A inceput din nou sa vorbeasca cu el, doar ca el a vorbit si cu o prietena buna de-a ei si a iesit cu ea si s-au certat. Apoi ranita, s-a aruncat intr-o relatie, asa sa fie, nu cred ca a durat o luna, apoi in alta relatie care s-a terminat la fel de repede. In timpul asta eu m-am indepartat tot mai mult de ea si ea de mine, totusi am mai sunat-o de cateva ori si parea ca se bucura ca vorbim.
Acum o saptamana a venit din nou si chiar mentiona ca a vorbit cu acel baiat si ca nu iese si el ca are treaba, apoi s-a cam intristat, din nou, ea venise pentru el.

REZUMAT: Am scris extrem de mult, nu stiu cine are rabdare.
Mai pe scurt eu cred ca ea e cam obsedata de el, cum cred ca si eu sunt de ea.
A venit de 4 ori de la o distanta de 50 km, numai cand el era certat cu prietena si de fiecare data a esuat. Si aceasta replica "nu vreau sa ma limitez la un singur barbat" am auzit-o si la o prietena de-a ei si nu stiu a cui e sigur ideea, dar cred ca incearca sa iasa si ea cu cat mai multi sa nu se simta inferioara lui(sperand ca intr-o buna zi sa fie din nou cu el) si sa-si mai alunge dorul.

Au fost momente in care-mi-a spus ca nu mai are treaba cu el, dar a mintit, cred ca niciodata nu si l-a scos din minte. Si in plus mama ei tot vorbeste cu acel baiat, ii da mesaje, ii spune daca iese cu cineva, ii spune ca e fata cuminte ca e acasa cu ea, tot felul de tampenii. Si el nu stiu, oarecum o place, adica nu e total indiferent, cred ca singura problema e distanta.

Eu nu stiu ce fac, cum s-o ajut, n-o mai vreau (sunt exact ca ea, asa ar fi spus si ea in anumite momente, dar dupa toate pe care le-a facut), dar o vreau aproape, noi am fost in primul rand prieteni si am devenit prieteni foarte buni, sentimentele ne-au distrus, de multe ori imi spunea ca trebuie sa se duca la psiholog, dar nu imi spunea si de ce, acum am inteles-o.

Aproape imi trecuse, dar saptamana trecuta cand a venit, m-a dat din nou peste cap. Adica nu imi trecuse, ma gandeam zilnic la ea, dar nu mai aveam dorinta s-o vad, insa acum ard.

Sper ca nu v-am facut o impresie gresita, ea e foarte draguta in general cu toata lumea, putin timida, are un suflet mare, mare si nu prea poate sa stea suparata pe cineva, e foarte iertatoare(asta-l consider un defect).

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vezi-ti ma de treaba si las-o pe asta in pace ca nu da 2 bani pe tine si daca s-ar baga cu tine ar face-o doar de singuratate si in secunda 2 cand ar reaparea ala te-ar lasa daca i-ar da cel mai mic semn c-ar lua-o inapoi. Esti fraier rau daca stai dupa ea.

| SaVinaVara a răspuns (pentru Adry05):

Nu vreau o relatie cu ea, ar fi prea multe reprosuri, dar nu vreau sa dispara.

| Adry05 a răspuns (pentru SaVinaVara):

Pai si atunci ce vrei? prietenie? nah, pai si care-i problema atunci, ce lipseste? Sa o ajuti sa treaca peste? Nicio sansa. Las-o in pace pana se satura singura de fugit dupa el sau pana cunoaste altul sa-i suceasca mintile. N-ai ce sa faci, e situatia aia ca pana nu da cu capu singura nu se invata minte ori de cate ori i-ai zice ca daca da acolo cu capu o s-o doara.

| SaVinaVara a răspuns (pentru Adry05):

Inteleg, trebuie sa o vad cum se raneste...
Ce lipseste? Nu stiu exact, incredere spune ca are in mine, dar nu intelege ca nu vreau o relatie cu ea, spune ca nu stie cum sa se comporte cu mine, de parca fiecare miscare a mea ar insemna ceva ce ar trebui sa ne apropie, daca fac un pas spre ea, daca o intreb ce face sau vreau sa vorbim nu e bine...

| sofisis a răspuns (pentru SaVinaVara):

"dar nu intelege ca nu vreau o relatie cu ea" - pai nici macar tu nu intelegi asta. Daca ai fii sincer cu tine ai stii ca de fapt ai vrea o relatie cu ea dar sa se stearga cumva existenta lui.
Te-ai gandit sa fii cu alta?

| SaVinaVara a răspuns (pentru sofisis):

Da, de parca el ar fi problema...
N-am cum sa fiu indiferent, o parte din mine tot o vrea, dar cand spun ca numai, la mine nu mai e cale de intoarcere.
Nu m-am gandit la modul "bai, trebuie sa gasesc alta, s-o uit...", dar s-a intamplat fara sa vreau. In vacanta de primavara a venit o cunostinta(sa-i spun asa) si am petrecut ceva timp cu ea si ne-am simtit bine si incepusem sa ma atasez de ea, dar stiam ca ea totusi are o relatie(desi ea nu mi-a spus) si n-am vrut sa ma complic din nou.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nici măcar după doi ani de la despărțire nu la uitat atunci e jalnică situația.
O persoană normală își vede în continuare de viață.
La ea e obsesie iar tu nu ai cu ce să o ajuți, mai ales că ai încercat și nu a mers.
Dacă ea încă îl urmărește e clar că nu o să ai o relație normală cu ea.
Mai bine las-o în pace, nu o mai căuta, nu o mai băga în seamă când te caută.
Aceasta replica "nu vreau sa ma limitez la un singur barbat" nu îți dă de gândit la ce fel de persoană e?

| SaVinaVara a răspuns (pentru Andreeush):

Aceasta replica a venit dupa ce eu i-am enumerat o gramada de chestii pe care le apreciez le ea... Si inainte de a-mi spune asta mi-a spus cu cateva saptamani inainte ca nu vrea ca eu s-o plac(stia ca ne vom indeparta) si ca vrea sa se indeparteze. Poate a spus-o si pentru a ma face sa ma indepartez singur de ea. Stiu foarte bine ce fel de persoana e, conteaza mai mult faptele decat vorbele.
Nu vreau s-o las in pace, o simt foarte apropiata, totusi in ultimele luni am lasat-o si chiar daca nu mai ne mai vazusem de nu stiu cand, saptamana trecuta am simtit ca inca avem acea legatura, adica in cele cateva ore in care am fost mai multi iesiti, ea a fost langa mine si ne-am comportat normal, nu indiferent.

| NonZarek a răspuns (pentru SaVinaVara):

Frate, și tu ești obsedat ca naiba de ea, nu trebuie sa ii ții partea unde este adevăr împotriva ei, chiar dacă se vede ca o placi enorm de mult, e o fata care poți observa și din spațiu de pe naveta lu NASA ca e o fata care nu știe ce vrea, mai rebela, ca ii place cum mai mulți, nu te baza pe ideea ca e tinerica și trebuie sa se distreze ca și toți sau ca asa e normal, deloc, hai 2 3 amici care a văzut ca nu merge cu ei e acceptabil, dar din moment ce a zis aia, clar nu își va găsii unul potrivit ei, și tot va schimba pe ei ca și noi apa câinelui care sta în soare.

| SaVinaVara a răspuns (pentru NonZarek):

Da, asta e adevarat, nu stie ce vrea si mama ei n-o ajuta deloc, vorbeste non-stop cu ala, asa ceva n-am vazut.
Pai pana acum a mai avut doua "relatii" si ce a mai iesit cu mine, pot spune ca a incercat sa treaca peste si n-a reusit.
Din nou, acea replica... Mama ei, mai bine n-o mai mentionam

| sofisis a răspuns:

Hai ca ea macar a avut o relatie cu individul asta dar tu...tu nici macar asta nu ai avut cu ea. Tu de ce Doamne iarta ma nu te mobilizezi sa treci peste? Sunt atatea femei pe planeta. Chiar merita sa ti plangi in pumni pentru una care nu vrea nimic de la tine? Daca ea a ales sa fie patetica si sa atarne dupa unu care pe fata isi bate joc de sentimetele ei, tu de ce vrei sa fii la fel? Iti dai seama sper ca si daca cumva, printr o prostie monumentala te combini cu ea, veti fi in relatie TU, EA si EL. Da-ti doua palme si revino-ti!

| SaVinaVara a răspuns (pentru sofisis):

Da, n-am avut o relatie, dar am avut momente frumoase, pot spune ca vara trecuta a fost cea mai buna de pana acum, va ramane in amintire, din pacate nu s-a terminat frumos, adica mai bine terminam atunci, acum au ramas regrete si cand imi aduc aminte de ea o fac cu bucurie, dar apoi ma intristez si chiar ma infurii.
Nu stiu, daca as gasi raspunsuri de ce eu inca nu renunt la ea, poate as putea s-o inteleg si pe ea.
Da, m-am gandit la asta, chiar daca n-ar vorbi cu el, eu tot as fi nervos s-o vad conectata sau sa fiu langa ea, dar s-o vad cu telefonul in mana sau sa nu raspunda cu orele, d-asta nu mai vreau. Un prim pas am facut, nu mai vreau o relatie cu ea, de vorbit cred ca am mai vorbit odata pe luna, am vrut s-o sun de cateva ori sa-i cer sa ma blocheze sa nu mai vad ce face(ca eu degeaba o blocam, ca o tot scoteam) pana la urma am scos-o de peste tot, dar m-a dat peste cap de tot saptamana trecuta cand a venit. In lipsa ei si a comunicarii dintre noi, gandurile mele m-au inrait si mi-au format in timp o imagine gresita despre ea. Dar nu e asa, nu ea e cea care greseste, eu sunt. A vrut sa ma lase de tot cand inca eram in relatii foarte bune, eu m-am opus.

| Plato a răspuns:

Ai scris un roman, sincer am trecut doar cu privirea.
Mi-a sarit insa in ochi replica: "nu vreau sa ma limitez la un singur barbat". Trebuie sa mai zic ca e o replica de curva?

| SaVinaVara a răspuns (pentru Plato):

Trebuie sa-ti mai spun ca esti superficial?
Are dreptate, trebuie sa cunoasca si alte persoane. Va ajunge candva sa dea peste cineva cu care sa vrea sa-si petreaca restul vietii si atunci aceasta pofta de nou care ne face pe toti sa inselam, sa poate sa fie controlata si alungata. In adolescenta ai voie sa faci asta, sa experimentezi, e normal. Din pacate ea vrea sa faca asta doar pentru a nu se simti singura, din orgoliu, sa vada ala ca e si ea cu cineva.
Nu e normal sa imprumiti replica si s-o pui in aplicare daca personalitatea ta nu e asa, adica asta am auzit-o si la o prietena de-a ei care are un comportament mai rebel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"ea a aflat de la o cunostiinta ca el e cu alta" pai din simplu fapt ca a aflat ca e cu alta a reinceput sa aibã iar sentimente pentru el.
De ce? Pentru ca ea vrea ca tipul de care ii place sa aibã mai multe.
Tu ce ai facut? Ai umblat ca milogul dupã o relatie cu ea, nu functioneaza asa ea trebuia sa vrea o relatie.

"are ceva al ei" nu are nimic al ei e la fel ca multe altele.
"Am trecut si peste asta" nu ai trecut peste nimic ai avansat sperand ca o faci sa se indragosteaca de tine, ea si/a format o opinie despre tine ca n-ai principii te-ai lasat calcat in picioare de ea.

| SaVinaVara a răspuns (pentru anonim_4396):

A aflat ca e cu alta in timp ce inca era cu ea oarecum, adica nu prea se mai vedeau.
N-am umblat dupa o relatie cu ea, m-am atasat mult de ea si vorbeam si vorbeam si s-a intamplat, n-am vrut sa intru intr-o relatie tocmai pentru ca vedeam ca nu e pregatita, dar o relatie era cel mai bun mod de a pastra sau chiar amplifica ceea ce noi aveam de fapt, modul in care vorbeam orice si ne intelegeam si etc...
Pentru mine nu e la fel ca celelalte, sta poate prea mult in casa.
Da, am sperat, dar tot ce am facut, am facut pentru ca asa am simtit, nu pentru a se indragosti, n-am avut un scop, pur si simplu am avut de oferit. Asta nu stiu daca a inteles, mi-a spus ca nu stie cum sa se comporte cu mine.

| SaVinaVara a răspuns:

Nici n-ai citit tot ce am scris si scopul era altul, nu de a-mi spune
voi cum e. Ea in ultimii doi ani deabi a iesit cu mine o vara si o toamna, apoi in primavara asta cu cu doi de cateva ori(si a numit-o relatie cu ei, dar deabi daca s-au vazut) si tu o faci in toate felurile pentru acea replica, mai bine nu mai spuneam asta, toti v-ati concentrat numai la asta. E o persoana buna, am avut timp sa-mi dau seama cat timp am fost langa ea.
N-am spus c-o astept, n-o mai vreau, dar nu vreau s-o las in pace, trece prin momente dificile si nu vreau sa renunt la prietenia noastra.
Tu esti genul de baiat care in liceu barfea toate fetele care-l respingeau si raspandea zvonuri cum ca-s panarame?
Nici nu stiu de ce iti mai scriu, o sa ai multe de pierdut cu atitudinea asta de om care le stie pe toate!