| Hfhaffj a întrebat:

As cam avea si eu o problemă dar nu știu cum sa ma exprim. Eu am o iubită de 5 luni. Ea înainte să fie cu mine era într-un grup de persoane care aveau câteva vicii, cu ei s-a apucat de fumat, cu ei chiulea de la ore, mergeau la petreceri/excursii cu scoala și se îmbătau muci. Ea este o fată super drăguță, frumoasă, micuță in ciuda faptului că are aproape 17 ani. Eu nu sunt o persoană de genul, adică nu beau decât foarte puțin, nu am fumat niciodată și nu îmi plac persoanele de genul ăsta, adică cu bautura am probleme pentru că am avut niste probleme in familie si am așa o frică oarecum, e complicat. De aceea nu îmi place să mă îmbăt si nu mi-ar plăcea ca iubita mea sa se îmbete in preajma mea. Ea de când suntem împreună a lăsat-o mai moale cu astea, acum nu mai fumează deloc, nu mai chiuleste si s-a cam detașat de acel grup pentru ca am avut discuții cu ea și știe că nu îmi place, bine nu i-am interzis niciodată, a fost alegerea ei. În fine, dar am impresia că regretă oarecum. Ca o face numai pentru ca eu i-am explicat de ce nu e bine și că am stat puțin cu gura pe ea. Adică eu nu o văd așa, serios, nu i se potriveste deloc plus că are o prietena care o tot împingea de la spate sa bea, sa fumeze, ea a transformat-o așa. Problema este că noi urmează să mergem într-o excursie cu școală de o săptămână, iar noi vom sta singuri in camera, așa am stabilit. Nu stiu. Dacă gândesc bine, dar eu am zis ca stam mai retrași, oricum pe acolo facem ce vrem, nu are nimeni grija noastră si vreau sa petrec timpul numai cu ea, nu îmi pasă de ceilalți, să mai vedem un film, să stăm împreună, să ne plimbăm. Ea își dorește același lucru, numai că îi pasă super mult cine merge in excursie, vrea sa ne luam cameră în centru, unde sunt toți nebunii, eu vreau mai liniștit. Și acum câteva zile mi-a spus mai in gluma mai in serios, hai sa ne imbatam, la care eu am zis Nu, știi că nu o fac, dar tu faci ce vrei, așa am spus. Și după mi-a zis ca nu se distrează deloc cu mine, ea a pretins că a zis in glumă, dar eu am luat-o altfel. Îmi povestea mie ca mai merge să te imbeti la evenimente, să mai bagi o țigară și m-am supărat pe ea, am închis furios subiectul. Eu nu pot sa o vad pe ea beată, efectiv nu pot, nu cred ca as putea sa ma ating de ea așa in halul ăsta. Mereu pe evenimente când merg cu ea stau si ma rog sa nu bea mult, începe să mă ia de cap când o văd că bea puțin mai mult si așa în timp scurt, dar bine si prietenele ei sar pe ea,, hai, ia si bea, hai" si eu nu mai pot de nervi când le aud, dar nu zic nimic, ma port normal. Bine, adevărul e că am fost cu ea la câteva evenimente și în cel mai rau caz s-a ametit puțin, nu a făcut ceva nașpa, dar mi-e frică, eu am o mare fobie din copilărie cu alcoolul și nu suport, îmi fac o mie de gânduri înainte să plec cu ea undeva sau așa. Știu că sunt un ciudat, numai că nu pot, efectiv am rămas eu așa marcat din cauza problemelor din trecut. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat sau cu ceva?
Multumesc mult!

1 răspuns:
| eckblume a răspuns:

Ea e o fata populara nu se teme sa fie in centrul atentiei. Din cate observ tu esti mai retras, preferi linistea. E in regula sa o inveti de bine, dar ea la un moment dat se va plictisi daca relatia voastra devine monotona. Anturajul e periculos, iar daca ea iti face pe plac va fi pentru putin timp, fiindca e posibil sa revina la vechile obiceiuri.
Atrage-i atentia, iesiti la film, in parc, la suc...
Ar fi mai bine sa incetezi relatia cu ea decat sa ii interzici sa renunte la prietenii ei