| anusha a întrebat:

Salutare la toti. Am nevoie de niste sfaturi, vreau sa incep sa alerg.
1 Cand e mai bine sa alerg dimineata sau seara?
2 De cate ori pe saptamana, si cam cate minute?
Mersi.

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Salut. Da. Foarte frumos. Ma bucur din suflet cand mai vad tineri care vor sa faca sport in loc de altceva. Seara este cel mai bine de alergat, pentru amatori. Pentru profesionisti de doua ori pe zi. Pentru tine i-ti recomand seara, cate o jumatate de ora de luni pana joi. Vinerea faci pauza, iar sambata si duminica vei alerga dimineata. in jur de o ora, dar gen maraton. Asta insemnand ca un picior alearga, iar celalalt se odihneste si invers. La o luna, vei face un circuit pe un teren accidentat cat poti mai mult. Urmarile; In doua luni vei fi instare sa alergi cinci km fara probleme. Doi; Vei putea manca absolut tot ce vei dori si nu te vei ingrasa. Trei; Vei avea un corp si un mers de invidiat. Nu stiu daca sti, dar un om se cunoaste dupa cum calca. Deci, Succes si faptul ca vei alerga dovedeste ca ai un caracter puternic Pa

4 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Este bine să alergi oricând, nu are absolut nicio importanţă că faci acest lucru dimineaţa, la prânz sau seara, şi nu numai alergatul ci şi orice altă activitate fizică pe care o ai.
Singura idee ar fi ca la început să o iei uşor, ca să înceapă corpul să se obişnuiască cu efortul, evitând astfel apariţia febrei musculare, a oboselii, etc, iar progresiv poţi mări "pasul" din ce în ce mai mult.
O seară frumoasă!

| anonima10 a răspuns:

Dimineata
in fiecare zi daca poti
cel putin 30 de minute

| Dia :"> a răspuns:

E f simplu. In prima saptamana. Incearca sa alergi in timpul zilei. Nu dimineata sau seara ...Asha corpul tau o s se obishnuiasca mai usor tongue In saptamana asta incearca sa nu alergi mai mult de jumatate de ora. Si alearga foarte incet. Si f important! Zilnic! Bea lichide multe si mananca ceva usor. De preferat thinking Aperitiv. Dupa aceea in fiecare saptamana incearca sa alergi cat mai mult si dupa prima luna ( daca ajungi acolohee hee ) Alearga mai bine dimineata si seara, deci de 2 ori pe zi, dimineata dupa miql dejun iar seara inainte de masa... cam 50 de minute cu pauze de 5 minute din 15 in 15 minute. Apropohee hee Daca. vrei sa slabestiprin asta sau sa te mentsii bine. Consuma fitness. sunt cereale f bune =p~ si nu ai neaaparata nevoie de lapte la ele. in caz ca nu'tsi place laptele tongue Bafta >big grin

| Mikka_1023 a răspuns:

Salut! pai cel mai bine e sa alergi seara, in fiece seara cite 30 de minute! alege un loc nu chiar publik si mai naturist. un parca, malul unui iaz...etc! sper sa-ti fie de folos

Merit fundita?