| Paturik a întrebat:

Salutare lume. Dau fundita primului. Am si eu o intrebare pentru cei din Judetul Buzau. Unde se afla Codlea? Toata lumea a auzit de Codlea. Va rog daca se poate sa ma ajutati. Multumesc puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal, cînd vorbim des
pre „Codlea" vorbim despre o localitate în județul Brașov.
Nu știu de ce faci o adresare celor din județul Buzău?
Doar dacă undeva, în județul Buzău, ar exista vreo firmă sau ceva oarecum asemănător, care se numește „Codlea".
Îmi amintesc că în urmă cu 50 de ani, undeva în București era o florărie care se numea „Codlea". Și parcă și un restaurant.

| Paturik explică (pentru corolav):

In judetul Buzau este un loc de unde se cumpara tigari " Codlea ", de aceea m-am adresat celor din Buzau. adica este logic.