| P4u1 a întrebat:

Pe primul semestru am ramas corgient la mate cu media 4(clasa a IX-a), insa nu doar eu ci 14 copii de la mine din clasa au mai ramas si suntem 30. Profesoara e foarte severa cu noi si trebuie sa invatam dupa metoda ei ca see you vrea sa luam bacu. Ea mai preda la o clasa de a IX-a, acolo au ramas corigenti pe primul semestru 25 de elevi, semestrul acesta doar 2 promoveaza.

Jur ca este o maniaca, adica iau meditatii de la profesori care predau la licee mai bune ca al meu si tot nu primesc la teste punctaj corect. La teste daca gresim vreo definitie sau uitam sa scriem o forumula punctajul scade f rau (de la 1p pe un ex si uiti definitia = 0.3p cu tot ca exercitiul este rezolvat corect)

Am incercat sa fiu activ la ore, in zadar mi-am facut temele care constau in copierea tuturor lectiilor de 2 ori.

Am notele 4, 5, 4, 6,5,5 pe semestrul asta si nu cred ca o sa mai dam alt test.

Daca o sa dau corigenta pe vara(ceea ce e mai mult decat sigur), am auzit ca e un test din toata materia de clasa a IX-a, testul va fi conceput de profesoara respectiva si corecat tot de dansa? Sau de altii profesori si corectarea sa zicem mai CORECTA?

4 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

De la cineva am auzit intr-o discutie ca se fac 3 variante de teste, elevul extrage una, o rezolva si tot profesorul acela o corecteaza. Adica profesoara ta de matematica face testul si-l si corecteaza.

Ma dar acum indierent cum privesti situatia, profa aia a ta are o problema. E total absurd sa lasi 25 de corigenti din 30. Eu chiar nu cred ca toti aia 25 sunt asa de dezinteresati si nu vor in ruptul capului sa obtina nota de trecere. Problema e de la ea, nu de la voi.

Eu iti recomand sa te transferi de la liceul asta fara sa mai stai pe ganduri. Daca ramai, inseamna sa stai cu nebuna inca 3 ani de zile, iti va distruge toata perioada asta a vietii. Probabil chiar te va lasa repetent pana la urma, risti sa repeti un an din cauza unei dezaxate. Cauta-ti macar o alta clasa din liceu unde stii ca faci cu alta profesoara. Nu are rost sa-ti bati capul cu ea, chiar daca v-ati strange toti si ati merge la director nu ati rezolva nimic, nu va ia nimeni in seama. E criza mare de profesori asa ca e imposibil sa fie schimbata.

| nodeerskulls a răspuns:

Eu zic sa va strangeti toti, in frunte cu parintii vostri, si sa va duceti la director/directoare. Eventual si cu dovezi ca va corecteaza intr-un mod nedrept. Nu cred ca directorul va fi prea multumit daca parintii ameninta cu Inspectoratul.

| P4u1 explică (pentru nodeerskulls):

Am m-ai facut asta si nu a dus la nici un rezultat. Plus ca un coleg a filmat-o in timpul orei cum ii dadea palme unuia dintre colegi pentru ca nu a stiut sa rezolve o problema la tabla. Inregistrarea a ajuns si la Ministerul Educatiei dar nu s-a schimbat nimic!

| Alexandrumrz a răspuns:

Si eu ma confrunt cu o profesoara de mate severa dar nu in stadiul asta uite o solutie cand faceti exercitii la tabla ridica continuu mana nu o lasa la teste termina cat poti de repede dar fii sigur ca raspunzi corect. daca asta nu merge fa=ti curaj si cheama directorul atunci cand vezi o nota mai mica decat trebuie si calculeaza testul de fata cu directorul. daca nici asta nu merge ia metoda cu cadouri (dar ca sa fie cu efect afla ce-i place mai mult ). crede-ma am incercat toate metodele si am reusit pana la urma (p.s. trebuie sa ai curaj sa nu-ti tremure vocea cand vorbesti sau sa te retragi asta te salveaza numai pe tine si spune si la colegi ce ti-am zis in raspuns)