| Cristian_Razvan_1998_F1Tq a întrebat:

Salutare, puteti va rog sa imi spuneti cateva dansuri specifice tarilor din Europa? Daca se poate sa imi lasati aici o lista cu tara si dansul specific ei? Multumesc. Funda celui mai bun raspuns

1 răspuns:
| Mettre0à0jour a răspuns:

AUSTRIA-Valsul vienez a evoluat în Austria şi Bavaria sub nume ca Dreher, Deutscher sau Laendler, ultimul original din Bavaria fiind predecesorul Valsului Vienez.
BULGARIA-dansuri populare bulgăreşti specifice Vingai, dansuri populare din diferite zone ale Bulgariei, precum şi dansuri populare romaneşti din zona nord-vestica a Banatului.
CIPRU-Kalamatiano: Este una din variantele de syrto. Syrto înseamnă dans târât şi este un dans din antichitate; Tsamikos; Kerkiraikos.
FINLANDA-jenka.
SPANIA-Flamenco.
GERMANIA-Holsteiner Dreitour.
ROMÂNIA-Dansuri populare.
GRECIA-Ballos; Kalamatiano.
UNGARIA-Ceardaș.
IRLANDA-Dansul Irlandez.