| Lukasz a întrebat:

Salutare!
Se apropie începerea școlii și intru încet într-o stare de anxietate.
Am trecut în clasa a 10-a, dar dacă nu era treaba asta cu coronavirusul nu știu cum mai ajungeam până aici. De ce? Bineînțeles, din cauza timidității, pe care nu credeam că o voi avea la un nivel atât de ridicat, deși eram destul de timid și în generală.
Dacă în generală puteam vorbi destul de ușor cu toți colegii, acum mă mai rezum doar la 2, și cu ăia foarte rar, toate pauzele stau în bancă deoarece pur și simplu nu am nimic în comun cu ceilalți din clasă.
Cu învățătura stau foarte prost, dacă in generală eram în primii 5 în fiecare an, ei bine, acum sunt printre ultimii, deoarece nu pot vorbi, deși vreau, nu pot, parcă nu mă lasă ceva. Mă descurc la romănâ și la căteva materii, nu excelez, dar mă descurc. Dar când vine vorba de Fizică sau Chimie sunt praf. Matematica o înțeleg, dacă stai să îmi explici de mai multe ori încep să prind, dar absolut niciun profesor de matematică pe care l-am avut nu a avut răbdare. În generală dacă nu știam ceva la un exercițiu mă trimitea în bancă, acum la liceu nu mă trimite în bancă, dar îmi aplică înjurături de maidan și nu sunt obișnuit să invăț așa, îmi pierde absolut tot interesul pentru profesor si materie. Dacă aveam profesori răbdători la matematică, probabil că era ora mea favorită, dar absolut nimeni nu are răbdare cu mine, încerc tot timpul să invăț cât de mult pot, dar la școală ma pierd cu firea.
Nu am vrut să cresc așa pur și simplu așa am fost învățat de mic.
Ca să vă dați seama de gravitatea problemei, doar dacă mă gândesc la liceu sau la ceva ce ține de el încep să-mi transpire mâinile și mă ia cu stări de greață, prefer să fac orice altceva decât să merg la liceu.
Am tot încercat să mă schimb, să nu-mi mai spună toți că sunt băiatul din ultima bancă care nu spune / știe nimic, dar în zadar, nu reușesc.
Pe de altă parte și programa școlară din România mi se pare îngrozitoare. Dintre toți profesorii mei, doar unul este mai implicat în relația profesor-elev, ceilalți preferă să iși facă ora cu 4 sau 5 copii, iar restul sunt nebăgați în seamă. Să nu mai zic că fix aceiași profesori amenință cu corijența neînțelegând că există copii care pot învăța fizică foarte ușor si există copii cărora pur și simplu li se pare imposibilă sau pur și simplu nu o agrează. De obicei tipul acesta de profesori vin foarte sictiriți la ore, iar dacă cineva nu înțelege ceva, cearta este singura lor opțiune, si credeți-mă, majoritatea profesorilor mei sunt așa.
Spre exemplu, într-o zi când aveam fizică, m-a ridicat și m-a pus să-i spun lecția din ziua anterioară, eu bineînțeles că nu mă am in relații bune cu fizica, așa că i-am spus lecția exact cum am invățat-o eu, adică pe scurt și doar ce am înțeles din ea, profesoara spunăndu-mi apoi că trebuia să îi zic toată lecția așa cum e ea, mot a mot și că data viitoare îmi va pune 2 dacă mai vin așa. Bineînțeles că de atunci mi-am pierdut toată voința și m-a ținut doar în 3 și în 4, uneori preferând să plec de la ora ei, asta alimentând și mai mult nepăsarea pe care toți o au față de mine.
A mai fost cineva în situația mea, de ce sunt atât de ciudat și nu mă pot schimba? Pur și simplu nu mai vreau să fiu considerat un prost. Aș da orice să pot merge fericit la liceu, fără să mă trezesc în fiecare dimineață cu dureri insuportabile de cap si burtă.

Răspuns Apreciat de Editori
| Diaaa2004And a răspuns:

Treceam exact prin ce treci și tu...Trec in clasa a 10-a, sunt foarte timida, nu mă înțeleg deloc cu fizica și chimia.In generală eram a doua pe clasă iar acum sunt printre ultimii...Mă înțeleg bine doar cu o colega, la fel ca și tine, credeam că nu am in comun nimic cu ceilalți până am prins puțin curaj să interactinez.Prima oară când am luat o nota mica in clasa a 9-a am plans și era la materia mea "preferata", chimia. Am avut doua luni in care pur și simplu nu mai puteam merge la liceu din cauza durerilor de cap și burta, plângeam din cauza lor. La sfârșitul clasei a 9-a am început să comunic și cu ceilalți colegi și mi-am dat seama că dacă vreau, se poate. A început să nu-mi mai pese de ceea ce spun profesorii despre modul în care mă pregăteam la școală și asta chiar m-a ajutat sa mă ridic și să am o medie semestriala mult mai mare decât pe primul semestru chiar daca nu învățăm mai bine doar că am inceput sa prind puțin mai mult curaj de a răspunde în timpul orelor. Când a început pandemia chiar îmi părea rău că vom sta acasa chiar când am început să mai vorbesc cu colegii. Prima oară când am fost ascultată la fizica a fost oribil, am început să plâng în timp ce mă ascultă, nu știu de ce nu-mi puteam controla emoțiile. Profesoara mi-a spus sa fiu mai sigura pe mine pentru că știe că pot mai mult. Lasă timiditatea, să nu-ți mai pese daca un profesor te înjură. Eu de exemplu nu puteam să învăț, stăteam și toceam ore o lecție, pentru că îmi era pur și simplu frica de nota pe care o voi lua, că nu voi reține nimic. Acum parcă mă joc când învăț o lecție, o mai cant ceva și imediat o rețin big grin Încă mai uit cate ceva când se uită profesorul in ochii mei, trebuie sa mai exersez la asta big grin Daca am scăpat așa repede de problema asta, simt că și tu o poți face. Chiar te înțeleg dar și tu ar trebui sa-ti înțelegi profesorii, nu va sta niciunul doua lecții pe loc că să înțelegi și tu ceva dintr-una. Învață fara sa-ti fie teama de ceea ce se va întâmpla la ora următoare. Baftă! tongue

3 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar asta este trebuie sa faci fata, inteleg e naspa scoala am fost acolo 12 ani si sincer nu as face nimic ca sa dau timpul inapoi sa mai retraiesc o saptamana de liceu sau gimnaziu dar pana la urma te duci pentru tine in general,evident te duci acolo doar ca sa iei note de trecere dar nu ca te invata batranii aia nesuferiti ceva util ce te va ajuta.
Oricum nu esti singurul pe lumea asta care gandeste asa dar exista solutii,transferul,daca stai in apropiere de alt liceu te poti duce acolo sau in alta clasa.
Nu zic ca trebuie sa iti placa scoala sau sa fii ca toti ceilalti nu,nici nu prea ai cum trebuie sa te imbarbatezi, sa lasi timiditatea, nu iti aduce nimic bun, incearca sa fii mai puternic.
Oricum ce mai ai cativa ani, oricum in vreo 2 saptamani dupa ce termini scoala vei uita in mare parte de ea.
O sa vezi ca dupa ce iesi din bancile scolii vei vedea lumea altfel dar trebuie sa te obisnuiesti cu schimbarile,poate asta e problema, ai fost obisnuit intr-un anume fel dar im viitor o sa tot ai parte de ele, vei fi nevoit sa iti schimbi locuinta, locul de munca, sa ai o viata noua. Face parte din dezvoltarea ta.
Gandeste-te bine la asta si mediteaza.

| MPersephone a răspuns:

Nu crezi ca e timpul sa cresti si sa nu mai fii asa copil? Esti baiat mare, nu o mai fa asa pe victima. Tot ce am citit acum au fost niste scuze, ca profesorii sunt asa, ca sistemul de invatamant e asa, ca mititelu', te-ai obisnuit si doamne fereste baietelul mamei sa invete in alt mod. Nu iti pare cam limitat? Adevarul e ca esti un lenes, care demult a renuntat sa invete, nu stiu pe ce iti pierzi tu timpul, si dai vina pe toti in jur. Profesorul sa aiba rabdare sa iti mai explice tie, ca nu poti tu sa pui manuta pe cartulie sa mai citesti odata. Eu dupa un asa mesaj as simti ca nu as avea rabdare sa vorbesc cu tine, dar inca in interactiune zilnica. Nu vrei sa fii considerat prost? Invata, fii responsabil, incearca ceva nou, provoaca-te si nu astepta ca cei din jur sa invete pentru tine.

| Unuseranonim a răspuns:

Salut lukasz, ti-am citit si mi-a placut foarte mult comentariul tau si sa stii ca m-am regasit in randurile pe care le-ai scris happy. Sunt putin mai mare ca tine, am 19 ani, iar din moment ce tu treci a 10a presupun ca ai 15-16 ani. Acum 4 ani cand am trecut eu in a 10a m-am simtit la fel ca tine, deoarece am aparut intr-un colectiv nou, iar grupurile deja s-au format, oamenii se stiau deja samd. Eram venit de la un profil uman la mate info. Si eu am fost (si inca pot spune ca sunt) o persoana introvertita, deci imi era destul de greu sa-mi gasesc pe cineva cu care sa ma inteleg. In momentul acela treceam prin niste faze foarte proaste ale adolescentei, si imi era si mai greu sa invat. Am crezut la momentul acela ca sunt singurul care trece prin asa ceva, dar adevarul e ca sunt multi. In primul semestru din a 10a, am avut 2 corigente, una dintre ele fiind chimia. Jur, ca profa aia avea probleme grave de avea asa mare pica pe elevi si venea scarbita la ore, nici macar nu explica sau preda, si avea pretentia sa stim materia in mod logic, si dadea si probleme la teste din care cine stie cum le corecta (desi am auzit ca punea note daca ii placea fata ta... doamne).
Eu cu materia asta nu eram prieten niciodata, nici proful din generala nu isi dadea interesul.
Ideea este ca vei trece peste toate astea, si vei vedea ca esti foarte puternic, deoarece din ceea ce vad esti o persoana minunata happy. Iar despre colegi, daca nu te intelegi cu ei, stai linistit ca dupa a 12a fiecare merge pe drumul lui si nu vei mai fi nevoit sa-i vezi.
Trec in anul 2 de facultate si serios daca mai stiu cate ceva de colegii mei? Stai linistit, totul va fi bine laughing happy. O zi faina!?