| VladSpita a întrebat:

Salutare,stiti,de la un timp cand vorbesc cu vreo persoana la un timp dat parca nu am ce zice(nu am ce sa o intreb, si incep sa tac) de ce se antampla asa ceva? Inainte cand vorbeam cu cineva mereu gaseam subiecte, acum parca nu.(dau funda celui ce ma ajuta sa inteleg ce mi se intampla)

Răspuns Câştigător
| horansgang a răspuns:

Da, asta mi se întâmplă şi mie. Sunt cazuri în care porţi o discuţie cu o persoană nu prea vorbăreaţă şi la un moment dat nu mai ai despre ce vorbi şi e cam jenant...Mie mi se întâmplă des şi de asta grupul meu de prieteni se reduce doar vreo 2-3 persoane, restul cunoştiinţe laughing.

Dar sunt şi momente când prinzi o persoană super socială şi e frumos cu discuţi cu ea, dar la un moment dat îţi dai seamă că de fapt aceea persoană vorbeşte mai mult şi tu n-ai spus nimic, apoi vrei să zici ceva şi nu ştii ce - iar e jenant.

Aşa eşti tu, trebuie să-ţi pui în minte să încerci să vorbeşti despre orice, nu ştiu ce să-ţi propun altceva.

Şi, în legătură cu "ce ţi se întâmplă", am şi o teorie: ai ajuns la o anumită vârstă (câţi ani ai?) şi începi să realizezi că socializarea e foarte importantă în viaţa socială, are rolul principal şi tu nefiind un tip prea vorbăreţ, începi să te îngrijorezi, dar stai liniştit, există şi o cale, deşi nu prea cred că o să reuseşti. Ai putea începe prin a vorbi cu persoane sociabile şi să încerci să fii şi tu ca ei.

Sper că ţi-au fost de ajutor rândurile scrise de mine şi îţi urez baftă cu ce ţi-am propus!

| VladSpita explică (pentru horansgang):

Am 18 ani din luna martie

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici depinde de persoanele cu care vorbești. așa și eu ..cu unele ai ce discuta, iar cu altele abia găsești un subiect de discuție.