| mario98 a întrebat:

Am 14 ani, 55kg si in peste 1.70. Fac sport de performanta (karate) de 7 ani. La antrenamente nu prea facem forta asa ca va rog sa imi spuneti un program de antrenament ca sa ma dezvolt si in inaltime si in umeri si in muschi si sa prind forta. Nu exercitii cu gantere sau nu mai stiu ce pentru ca imi opreste cresterea si imi distruge oasele. A da si inca o intrebare: Daca parintii au in jur de 1.75 credeti ca eu pot fi de 1.82-1.85? Daca da ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa te apuci sa faci tu de capul tau un program de antrenament sau sa te iei dupa ce zic altii care isi dau cu parerea. Trebuie sa intrebi pe cineva care se pricepe pentru ca asta depinde de mai multe chestii.

| Adellin a răspuns:

Sallut
eu am 14 ani si merg la sala de 1 an si chiar imi place
nu e adevarat ca staneaza cresterea, chiar m-am ialtat desul si am devenit si mult mai puternic si inepe sa se vada si fizic
la inceput de abia puteam sa ridic o bara de 13 kg si acum fac la prese de 40 de kg (pentru piept ) la biceps cu gantera de 15 kg. si tot asa
nu mi s-a intamplat nimic rau, si chiar si eu fac sport, box de 2 zile laughing si am vacanta pana in septembrie
sa te duci la sala e cel mai bine zic eu

| Adellin a răspuns:

La 14 e numai bine sa mergi straight face
mergi cu incredere
si noi avem la sala baietii care stau sa vada ce facem pana invatam, in 2-3 lunii pana inveti ce sa faci sa nu faci iti spun andtrnori,
mergi cu increderewinking