| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Am 17 ani si am 1.74 inaltime. Majoritatea prietenilor mei sunt mai inalti cu 3-4-5 cm dar si mai mult. Tata are 1.82, mama 1.59, care sunt niste factori care m-ar putea sa cresc putin in inaltime? Ar trebui doar sa nu ma gandesc la asta si sa ma bazez ca mai cresc eu sau mai sunt si alte metode?

Răspuns Câştigător
| Chubby2104 a răspuns:

Eu spun să te bazezi pe varianta aia cu creșterea. De ce? Pentru că un băiat poate să crească și dincolo de vârsta de 18-19 ani, inclusiv până la vârsta de 21 sau, în cazuri excepționale, până la 24-25 ani. Atentie! E doar o presupunere! În caz de tu ai păr pe față, membre și vocea ta s-a schimbat foarte mult de anul trecut înseamnă că nu o să iei în înălțime deoarece procesul tău de dezvoltare s-a sfârșit (sau cine știe, se va încheia încurând). Nu trebuie să te simți mai prejos dacă ei dacă sunt mai înalți cu câțiva centimetri. Nu ai de ce să suferi din cauza asta.