| GeanaBogdan a întrebat:

Salutare TPU, am niste probleme destul de naspa si vreau sa cer si parerea altora o sa incep pe rand: profa m-a lasat corigent la fizica si inca nu s-a terminat sem 2, mai e o saptamana dupa aceasta oare imi mai poate da sansa sa raspund sa iau un 5? Mentionez ca pe primul sem am avut 6 si acum cred ca mi-a iesit 3.
A doua problema: am foarte multe absente nemotivate deoarece uneori eram bolnav si desi mama mi-a dat motivare de la ea am pierdut-o si restul sunt de la mine ca nu am fost si etc si in total am lipsit 7-8 zile de la scoala ca atatea zile am absentat in perioade diferite si dirignita mea e o tipa cam severa deoarece e preocupata foarte mult cu scoala si nu are timp sa stea cu familia etc si am mai avut si pe semestrul 1 media 9 la purtare si nu stiu acum cum va fi. Apropo daca nu am avut in nici un an pana acum media scazuta la purtare va afecta intrarea la un liceu(precizez ca nu vreau sa merg la unul militar)?
Sa trecem mai departe, eu de cand a inceput semestrul 2 nu am fost deloc la o ora de religie si sapt viitoare se incheie mediile si nu stiu daca ma va trece sau daca e foarte suparata pentru asta. Ultima e una mai delicata, mama mea se ocupa mai mult de mine la scoala ma refer si ea stie ce note am gen 6 7 8 si eu am de obicei note rele si ma duc si la meditatii la mate dar tot note rele am pentru ca am mers destul de tarziu si nu prea ma mai descurc acum si daca se afla ca am note si medii mai mici ce sa ii spun? Deoarece mi-e rusine pentru ca in ultima vreme mi-a facut toate poftele si sunt suparat ca eu o dezamagesc. Astept raspunsuri cugetate si gandite, sunt clasa a 7 a. Apropo si daca ati putea sa ma ajutati mi-ati lua o piatra de pe suflet!

Răspuns Câştigător
| venivarainanoastratara a răspuns:

Păi eu sunt clasa a5-a. Am avut şi eu absenţe în clasele 1-4, dar nu mi-am pierdut motivările.
Dar nu cojntează, o să încerc să te ajut!
Ok, să luăm pe rând toate problemele. Și apropo, acestea vor fi doar niște păreri de ale mele și o să încerc să îți spun ce să faci.
1. Mda, toți rămânem corigenți, eu nu am rămas niciodată din câte îmi amintesc. Și da, dacă mai ai oră cu ea, cu profesoara ta de fizică, te mai poate asculta!
2. Și eu am fost bolnavă foarte des, știu cum e, încearcă să îți faci rost de lecțiile predate, de la colegi. Eu am absentat toată săptămâna trecută;( dar totuș, am avut motivările. Nu mai îți amintești unde e motivarea aia?
Din câte știu, nu îți va afecta intrarea la liceu nota!
3. Cu doamna de religie posibil că o să poți rezolva. Și eu am lipsit de la multe ore de biologie, dar mi-am făcut rost de lecții. Ddacă îți faci și tu rost de ele, poate te va ierta!
4. Mama ta are grijă de tine, știu cum e! Încearcă să îi cumperi ceva, un buchet de flori sau ceva și poate o să te ierte!
Ok, sper că te-am ajutat happy!