| 1112 a întrebat:

Buna tuturor. Am o problema la scoala. Din nefericire am media 9la purtare semestrul acesta deoarece am uitat o motivare acasa si diriginta nu mai vrea sa motiveze ca cica e pe luna trecuta. Ce se va intampla? Adica ma va afecta cu ceva? Intrarea la facultate? Sau pe parcursul carierei mele?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| EmO72 a răspuns:

Daca ti-ai uitat o motivare nu are nimic! Te asigur ca nu te va afecta cu nimic.Nimeni nu e perfect! Funda?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te afectează cu nimic :)

Totuşi, diriginta are dreptate : aveai obligaţia de a duce Motivarea în termen de 7 zile după reîntoarcerea la cursuri!

"Art. 113. - (1) Prezenţa beneficiarilor primari ai educaţiei la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează în catalog, în mod obligatoriu, fiecare absenţă.
(2) Motivarea absenţelor se face de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte în ziua prezentării actelor justificative.
(3) În cazul elevilor minori, părinţii, tutorii sau susţinătorii legali au obligaţia de a prezenta personal învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte actele justificative pentru absenţele copilului său.
(4) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă sau certificat medical eliberat de unitatea sanitară în cazul în care elevul a fost internat, cererea scrisă a părintelui, tutorului sau susţinătorului legal al elevului, adresată învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei. Numărul absenţelor care pot fi motivate, fără documente medicale, doar pe baza cererilor părinţilor, tutorilor sau susţinătorilor legali, nu poate depăşi 3 zile pe semestru, iar
cererile respective trebuie avizate de către directorul unităţii de învăţământ. Toate adeverinţele medicale trebuie să aibă viza cabinetului, care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor.
(5) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi vor fi păstrate de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(6) Nerespectarea termenului prevazut la alin. (5) atrage, de regula, declararea absentelor ca nemotivate." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

| K0sti a răspuns:

Nimic!

| Rainmaker a răspuns:

Buna 1112!
Nu-ti fa griji pentru o diriga absurda.Acel 9 la purtare nu afecteaza decat media ta generala.Cat despre influentele asupra viitoarei cariere ...nici pomeneala!

| 1112 explică:

Multumesc mult tuturor. as vrea sa va pot da funda la toti
Va pup

| bursuc001 a răspuns (pentru 1112):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| 187VLAD a răspuns:

Stai linistita

| ionutz156 a răspuns:

Depinde unde vrei sa mergi mai departe.