| Dfs_Flavi_1977 a întrebat:

Am o problema mai delicata si as dori raspunsuri cat mai concrete.
In urma cu 3 ani si jumatate s-au mutat parintii in strainatate iar dupa un timp ne-u luat si pe noi. (Am 14 ani)
In aceasta tara invatamantul scolar este mai inapoiat, asta insemnand ca ceea ce fac elevii romani in clasa a 5-a, elevii de aceasta nationalitate (printre care si eu) invatam intr-a 6-a 7-a.
Eu ma aflu acum in clasa a 7-a.
Intrebarile mele sunt:

1) Cum as putea sa il conving pe tata sa ne intoarcem in Romania si sa continui cu scoala acolo dintr-a 9-a, avand in vedere ca este putin mai dur si mai tot timpul conteaza doar opinia lui.

2) Daca as reusi sa il conving, as mai dori sa intreb daca m-ar putea ajuta cineva cu site-uri sau ceva de genul care as putea sa recuperez tot ce am pierdut intr-e clasele 5(incl.)-8(incl.) la toate materiile.

As dori un raspuns cat mai rapid, avand in vedere ca ne aflam in semestrul al 2-lea si termin clasa a 7-a.

PS: Va rog frumos sa ma scuzati pentru posibile greseli de gramatica respectiv ortografie. Am incercat sa ma mentin cat mai mult in a vorbi si a scrie romaneste.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti rele pentru tine, nu va puteti intoarce in tara, daca parintii tai au hotarat sa ramaneti acolo si sa va faceti un viitor, pentru binele lor si mai ales al vostru.
Am emigrat cu copii cand erau aproape de seama ta si amandoi au trecut prin aceeasi frustrare, neavand ce invata in primii 2-3 ani la liceu (aici liceul incepe din clasa VII_a pana in a XII-a), pentru ca sunt mult sub nivelul scolar romanesc.
Dar se invata cu adevarat la facultate, unde ai sanse mari sa intrii, daca alegi sa inveti suplimentar si alergi sa faci un liceu cu ore mai multe de matematica fizica, de exemplu, la clase de avansati.

| Ara997 a răspuns:

. considerentele economice si nu cele legate de educatzie v-au facut sa parasiti tara asta. asa buna-rea cum e ea. deci vb despre viitorul tau cu el, ca practic fara educatie tu nu ai viitor si gasiti solutie. Bafta.
p.s. chiar m-a intristat mesajul tau. esti matura si inteligenta.

| iulya2299 a răspuns:

Spune-i tatălui tău tot. Încearcă să îi explici, să vorbești frumos cu el și cine știe poate își dă seama că tot mai bine în țara ta natală. Spune-i despre identitatea ta de român, despre familie, obiceiuri, spune lucruri frumoase despre România și despre oamenii de aici, iar dacă acceptă... cu școala s-ar putea să fie o problemă. Nu știu cum poți recupera de pe internet. Ai avea nevoie de un profesor care să îți explice tot ce trebuie să știi. Dacă nu ai această posibilitate încearcă să citești cât mai mult la subiectele care te interesează pentru liceu.