| Aquatinies17 a întrebat:

Sincer nu credeam ca o sa postez asta. Dar o voi face. Am probleme cu părinții. E o poveste puțin trista... Ideea e părinții mei nu au o căsnicie tocmai fericită. De multe ori se ceartă din nimicuri și se sfârșește foarte urât. Dacă mama ar divorța, tata ar fi un alcoolic. Într-o zi tot așa s-au certat dintr-o prostie. Eu am adormit și ei s-au certat pentru ca nu am răspuns la telefon. Au urmat țipete și multe altele. Atunci mama a recunoscut că nu m-a vrut nici ea și nici tata. Si poate ca nici asta nu este problema. La 13 ani diferența mama a mai făcut un copil. Si nu o spun pentru ca poate as fi geloasa pe relația dintre ei. Dar se vede ca îl preferă. Si ma bucur ca și-au găsit un motiv pentru care sa fie fericiți. Toată copilăria mea am fost cumva traumatizata de reproșurile și comparațiile tatălui meu cu alți copii. Comenta dacă ma uitam la desene animate (la 7-8 ani) pentru ca o auzit ca odrasla nu știu cărei cunoștințe se uita la posturi gen History și asa mai departe. Am fost crescuta cu ideea ca sunt un nimic și dacă nu as fi fost ajutata de bunica mea la matematica, nu reușeam sa trec clasele (bunica mea a fost profesoara). Ajunsa la liceu mi-am descoperit adevărată pasiune și anume desenul. Părinții își susțin ideea ca m-au lăsat sa aleg ce voi face și ce profil imi voi alege. Dar nu a fost decizia mea. Puteam alege sa dau la mate-info sau bio-chimie. Adica sa devin medic sau programator. Am ajuns la concluzia ca nu voi face asta. Iar când parintii mei au auzit mi-au făcut un scandal monstru. Am note bune la scoala. Sunt la mate-info și am note de 9 și de 10, mai am un 7 la matematica de la un test. Dar în rest am note bune, zic eu. Tata când aude ca iau o nota sub 8 (cum a fost cu 7 la matematica) ma întreabă dacă mai față la profil. Am încercat sa ma sinucid de 2 ori. Au foarte multe prejudecăți legate de orice ține de mine. Dacă vreau sa am un iubit și sa îl aduc acasă, trebuie sa îl testeze. Comentează și dacă ies după ora 6 din casă. As vrea sa ies și eu mai des pentru ca am nevoie. Dacă rămân singura și izolata mult timp iar ajung sa am probleme. As vrea și eu un sfat. Ce sa fac în legătură cu părinții mei și nu știu... Ce părere aveți despre situația asta. ❤️

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Din cate spui situatia ta nu e tocmai ok din cauza atitudinii parintilor. Nu prea ai ce sa faci.
Eu ti-as sugera sa te tii de scoala, sa inveti, sa iei note bune, termini liceul si dupa aia te duci la facultate. Poate poti sa te muti in alta parte in timpul facultatii si sa lucrezi cu jumatate de norma pentru a putea intretine singura.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!