| GuBeeBăăi a întrebat:

Parintii mei se cearta mereu si eu sunt mereu prinsa la mijloc. Tin cu mama, dar si cu tata. Ultima data cand s-au certat, a iesit urat, dar s-au impacat pana la urma, si mie imi e frica ca o sa se certe mereu, si pana la urma o sa se desparta. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| sensa a răspuns:

Din punctul meu de vedere faptul ca se cearta tine doar de ei 2, indiferent de ce motive au.consider ca motivele pe care le invoca sunt doar niste scuze.2 oameni maturi ar trebui sa fie capabili sa rezolve o problema discutand, nu certandu-se.nu stiu daca tu vei reusi sa remediezi ceva, pentru ca repet(eu consider ca) asta tine doar de parintii tai.ai putea insa sa incerci sa nu-i mai necajesti si tu(mai ales pe mama ta cu care am impresia ca tii mai mult si pe care cred ca"cad" toate)si eventual, daca poti, incearca sa le spui ca nu e "potrivit" sa-si "rezolve" problemele asa...incerca sa fii un sprijin pentru ei, iar daca decid sa se desparta poate e mai bine asa (desi stiu ca e dureros)daca nu mai reusesc sa convietuiasca.

7 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Buna!
Bine ar fi ca atunci cand se cearta sa nu te mai bagi intre ei doi.
Daca s-ar desparti inteleg ca ai fi foarte afectata.Dar gandeste-te ca poate motivele nu sunt chiar asa de intemeiate.de ce se cearta? daca se cearta din motive stupide nu ai de ce sa te ingrijorezi.dar daca motivele sunt bine intemeiate ar fi cazul sa porty o discutie matura cu ei in care sa le explicnu vrei ca ei sa se desparta, ca vrei o familie unita si fericita. sper ca te-am ajutat.bye bye:*:*sper sa se rezolve.

| sensa a răspuns:

Multumesc pentru funda, desi nu asta mi-a fost scopul. sper sa se rezolve problemele pentru ca e f greu pentru un copil sa-si vada parintii certandu-sehappy

| miolina a răspuns:

La plimbare, sau singur, sau impreuna. Relaxare la sala de sport sau fitnes.Cum doresc.

| Adinutzu21 a răspuns:

Certurile in familie le are oricine! daca le e scris sa se desparta! asa va fi... Daca ai si tu vina incearca sa te potolesti! daca sunt ei incearca sa vorbesti cu amanoi! cu fiecare in parte! spune-le ca ce fac ei te doare pe tine! spune-le ca de ce o fac? de ce mai stau impreuna ca sa se certe! ia-ti inima in dinti ca pana la urma sunt parintii tai! PS.nu dispera... certuri sunt in orice familie! si in familia mea sunt! dar astea vin din lipsa banilor, grutatilor, nervilor pentru ca la varsta lor ei gandesc altfel.sunt mai nervosi etc! ai sa ajungi la varsta lor si ai sa vezi! iar daca tatal tau bea si vine acasa si face scandal aiurea nu il poti schimba! stiu ce zicsad
nu poti face decat sa astepti sa cresti si sa pleci din casa aia sa ii lasi sa vada ce vor de la viata amandoi! o zi buna in continuare si sa auzim de bine:*

| GuBeeBăăi explică:

Uneori se cearta din cauza bunicii mele ( nu il prea place pe tata ), alteori din cauza mea ( nu mananc mancare gatita, si sunt un pic cam tupeista ) iar alteori din cauza unor rude.

| teodorabrsvn a răspuns:

Tu nu ai ce sa faci tine doar de ei:-(

| Renk04 a răspuns:

In primul rand ( De ce se cearta? ), in al doilea rand ( daca se cearta in cauza ta, incearca sa nu mai faci "prosti'' ), daca se cearta din banalitati, iti spun sa nu iti faci probleme ca uita repede lucruri din acestea, daca e ceva mai grav aici unul dintre ei greseste, daca e soarta, inseamna ca nu ai ce sa faci, nu se potrivesc sad