| LuckyBoy a întrebat:

Am si eu o intrebare, si anume: acum ceva timp, nu prea mult, mi s-a furat un telefon bunicel, acum s-a mai ieftinit, am fost la politie, dar nu a fost gasit, dar in seara asta, am vazut telefonul la un "amic", el este cel pe care-l banuiam ca fiind hotul; daca anunt politia ca am gasit telefonul, ce se intampla?
El va fi pedepsit? Daca da, cum? Imi voi recupera telefonul?

PS: hotul are 16 ani.

Răspuns Câştigător
| mFlorian a răspuns:

In primul rand.Cred ca cei de la politie nici macar nu si-au dat interesul in cautarea telefonului deoarece fiecare telefon are un imei daca nu ma insel.
Daca nu depui o plangere impotriva "prieenului" tau nu cred ca o sa pateasca ceva.

2 răspunsuri:
| transsa a răspuns:

Daca o persoana gaseste un obiect si in 48 de ore nu il rapororteaza ca fiind gasit se ia in considerare ca l-a insusit. Insusindu-si un obiect, daca proprietarul de drept al obiectului il denunta(avand dovezi), acesta raspunde in fata legii. Nu stiu exact cum va fi pedepsit.

| LuckyBoy explică (pentru transsa):

Singurul loc in care l-a gasit, a fost bluza mea.