| anonim_4396 a întrebat:

Mi sa furat un telefon si la politie am mintit cum sa furat, desi nu eram vinovat, si sunt minor. Telefonul sa gasit la fel si vinovatul si politia nu vrea sa mi-l restituie. Nu stiu ce se intampla in continuare sau la ce sa ma astept.ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Este necesar sa povestesti parintilor intamplarea cu telefonul si ce greseala ai facut, apoi mergi la politie impreuna cu parintii tai si situatia se va rezolva in favoarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa mergi cu parintii tai la Politie si ti-l vor da. Nu exista nici un motiv sa nu ti-l dea daca tu poti dovedi ca telefonul respectiv este al tau si ti-a fost furat. Dar, daca esti minor, este necesar sa mergi cu parintii. Faptul ca nu ai spus exact in ce conditii ti s-a furat telefonul, este altceva si nu are legatura cu dreptul tau de proprietate asupra aparatului respectiv. Sa ai insa dovezi sigure ca telefonul respectiv este al tau.