| HappyFaceXoX a întrebat:

Am si eu o opinie sa o impartasesc cu voi dar o sa o pun sub forma de intrebare pentru ca TPU....
De ce toti vad, sau cel putin 90% din oameni, gresit sa fumezi/sa consumi alcool/ sa faci dragoste de la varste mai fragede 16-15 chiar 14 dar e putin cam exagerat.Adica toata lumea ramane la mentalitatea de acum 20 de ani sex doar dupa casatorie si tigari/alcool dupa 18 ani. Oameni buni vremurile se schimba eu am 14 ani nu practic nimic din ce am enumerat mai sus insa am mai schimbat si eu pareri cu oameni de 30-40 de ani cu copii. Dupa cum multi v-ati astepta multi au zis ca mentalitatea mea este gresita insa am avut si oameni care chiar sunt cineva si au un nume iar ei mi-au spus acelasi lucru: Vremurile se schimba.Eu nu spun ca e bine sa fumezi sau sa consumi alcool insa nu spun nici ca e ceva anormal pentru secolul 21 si fiecare are dreptul sa faca ce vrea.

Si acum intrebarea: Voi credeti ca este normal sa ai voie sa fumezi, etc... de la 15-16 ani fara sa ai niciun repros de la parintii? Asta in cazul in care nu iti afecteaza scoala si viata si fac o paranteaza aici, tatal meu mi-a spus ca daca o sa ma apuc de fumat el o sa imi dea bani de tigari ceea ce mi se pare ok deoarece am foarte bune si o relatie la fel de buna cu parintii.Nu o sa ma apuc de fuamt, deoarece eu cred ca sunt bani arsi dar i-am spus ca daca o sa am nevoie de bani de buzunar o sa il mint ca imi trebuie bani de tigari. Astept argumente pro(daca sunt) si contra.

Răspuns Câştigător
| BeckhamRZM a răspuns:

Frate, dacă e totul cu măsură, e foarte okay. Sunt contra sexului la proști. Mulți nu știu cu ce se mănâncă, nu știu ce fac și nu se documentează înainte și de asta ies sarcini / avorturi nedorite.

Sunt PRO la toate, inclusiv la sex dacă știi să faci cu cap + la alcool și tutun dacă știi să faci diferența dintre o beție cruntă și o bere cu prietenii sau o țigară și nu droguri care te pot arunca în spital.

| HappyFaceXoX explică (pentru BeckhamRZM):

Si inca o opinie care as vrea sa o impartasesc cu tine, legata de site-ul asta, deoarece vad ca esti pe acceasi lungime de unda cu mine.Nu ti se pare anormal, chiar enervant as spune eu sa intri pe TPU - site facut pentru probleme si pentru a-i ajuta pe altii- si cele mai populare intrebari sa fie ceva de genul ( Culoarea preferata, filmul preferat, ce animal ai vrea sa fii) nu spun ca este gresit sa pui astfel de intrebari dar e deranjant sa intru cu gandul de ai ajuta pe unii si sa dau 10 pagini pentru a da un sfat pentru ca X nu isi poate intreba colegii de clasa, prietenii, parintii ce dorinta si-ar pune.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mentalitatea aia de acum 20 ani are o logica in adancul ei.

Sa stii ca si acum si acum 20 ani si pe timpul comunismului organismul unui copil de 15-16 ani era si este la fel.

Plamanii sunt in dezvoltare, cred ca sunt afectati la fel ca unuia de 30 ani?
Crezi ca organismul si organele unui copil de 15 ani indura alcoolul la fel de bine ca a unuia de 25?
Crezi ca la 15 ani ai destul discernamant si responsabilitate sa faci sex? Majoritatea nu stiu ce e aia contraceptie la 15 ani...

Exista un prag si ala e dupa 18 ani cand atat din punct fizic cat si mental suporti altfel consecintele unor fapte cat si faptele in sine.

Nu mentalitatea conteaza sa stii ci faptul ca la varsta copilariei trebuie sa fii copil, nu sa iti omori plamanii cu tigari, sa iti afectezi judecata cu alcool si psihicul cu sex.

| HappyFaceXoX explică (pentru suntserios):

Ai inteles gresit mesajul meu eu spun ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea, daca vrea sa asculte de parinti bine, daca vrea sa bea si sa fumeze iarasi bine.Dar nu e normal sa ii impui ceva cu forta si mai ales la varsta daca ii interzici sa faca ceva si il si pedepsesti sigur o sa se razbune facand din nou acel lucru.Se numeste selectie naturala si trebuie sa o lasi sa se intample pentru a se diferentia unii de altii.

| suntserios a răspuns (pentru HappyFaceXoX):

Da ai dreptul sa faci ce vrei cand esti capabil sa iei niste decizii bune in viata. Daca un copil de 15 ani ar fi capabil sa ia cea mai inteligenta decizie nu ar mai fi legal sub tutela parintilor. Plus faci ce vrei cand ai cu ce, nu pe bani parintilor

| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere fiecare gandeste diferit, ei bine eu sunt totusi tanar, nu sunt nici de acord nici in potriva acestor vicii, fiecare are viciile lui, ei bine eu nu fumez, desi sunt inconjurat de persoane de aceeasi varsta care fumeaza, alcool beau doar ocazional, si mai frecventez pe la pariuri dar moderat.
Din punctul meu de vedere nu e o problema sa ai vicii atat timp cat poti sa le tii sub control si nu le lasi sa te influenteze, problema la cei de 14 ani e ca ei nu sunt in stare sa se controleze pe ei si respectiv pe viciile sale, si de aici vin toate problemele.
Mai mult in majoritatea cazurilor parinti le spun prea dur sa nu fumeze sa nu bea, eventual mai spun si eventuale cateva amenintari daca pot spune asta, iar adolescenti daca vor sa o faca o fac, ba mai mult aceasta interdictie ii ambitioneaza, ajung la aceste vicii fiind tineri nu stiu sa se controleze si uneori lucrurile scapa de sub control, se intelege la ceea ce ma refer.

| Ciumpi35 a răspuns:

Mi-e indiferent daca copiii de 14 ani fumeaza, e alegerea lor, dar nu mi se pare normal sa fumeze pe banii parintilor pe ascuns. Asa zisii bani de pachet. Vrei sa fumezi? Fumeaza in pana mea pe banii tai. Daca e secolul 21 asta nu inseamna ca trebuie sa fim prosti. Fiecare cu alegerea sa.